کد مطلب: 2857
دوشنبه ۱۳۹۷/۷/۲ - ۸:۵

بازخوانی مداحی در آذربایجان با حضور حاج مهدی خادم آذریان؛

شاخسی مستندترین و بی‌ بدیل‌ترین آئین عزاداری است؛ به‌ شرطها و شروطها !

گلشن راز: کارشناس مسایل مذهبی ضمن حمایت از دسته‌جات عزاداری در خیابان‌ها، بر رعایت نظم و جلوگیری از حواشی تاکید دارد.

به گزارش گلشن راز  ، به‌مناسبت ماه محرم گفت‌وگویی با حاج مهدی خادم آذریان از مداحان نام‌دار تبریز داشتیم. این مداحِ شهیر در مصاحبه‌ای صمیمی به فاصله روحانیون از هیئات اشاره و می‌گوید هیئت را جمیعِ افراد تشکیل می‌دهند و اصولاً باید روحانی که یک فرد است سراغِ هیئات را بگیرد، مشکل اینجاست که امروز در هیئت یا سخنران نداریم و یا اگر داریم روحانی نیست.

وقتی می‌بینم مداح جوان با انقلاب زاویه دارد دلم می‌سوزد

وی با بیان اینکه اختلاف هیئات از اختلاف مراجع در زمان انقلاب نشأت می‌گیرد، معتقد است آن برهه زاویه‌ی مراجع با یکدیگر به‌صورت ریشه‌ای به بطن جامعه انتقال یافت و به‌جای اینکه در رده‌های بالاتر به آن پرداخت شود، موضوع در میانِ مقلدان مطرح گردید.

خادم آذریان اثرات اختلاف مراجع را در بروز اختلاف میان هیئات همچنان پابرجا می‌داند و عنوان می‌کند از اینکه مداح جوان با انقلاب زاویه دارد حیفش می‌آید و خون دل‌ها خورده است تا فضایی را که به واسطه‌ی تصمیمات احساسی اوایل انقلاب ترسیم شده، تعدیل نماید.

دسته‌باشی به رئیس شهربانی می‌گفت فلانی را آزاد کن

وی با اشاره به تاثیر مخالفت رژیم شاهنشاهی در وحدت هیئات قبل از انقلاب، خاطرنشان می‌سازد: قبل از انقلاب اسلامی دسته‌باشی و مداح از نفوذِ و پایگاه اجتماعی موثری برخوردار بود به‌طوریکه هیئت در برابر شهربانی تجمع می‌کرد و دسته‌باشی می‌گفت فلانی را آزاد کنید، مشکلش هرچه باشد ما حل می‌کنیم و این اتفاق نیز می‌افتاد.

این مداح برجسته‌ی تبریزی با اعلام اینکه در زمان‌های قدیم کلِ تبریز را زمان نیمه‌ی شعبان چراغانی می‌کردند، می‌گوید: اکنون مردم خود را کنار کشیده‌اند و می‌گویند فلان سازمان‌ها بودجه دارند و وظیفه‌ی آنهاست.

در دسته‌ی ولیعصر فریاد می‌زدند مرگ بر بدحجاب، این جاذبه است؟!

وی ادامه می‌دهد: این کناره‌گیری را در سایر حوزه‌های اجتماعی همچون حجاب نیز می‌بینیم و مردم برخورد با بدحجابان را به گشت ارشاد و قوه قضائیه محول کرده‌اند درحالی که همان‌ها آشنایان و از خانواده‌های ما هستند و باید خودمان مشکل را حل کنیم.

کارشناس مسایل مذهبی به سخنان شهید بهشتی اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: آن بزرگوار می‌گفتند جاذبه در حد أعلا و دافعه در حد ضرورت از ویژگی‌های خط امام است و بنده اکنون می‌گویم این ویژگی مداح، روحانی و مدیر هیئت هم باشد.

وی متذکر می‌شود: ما به‌جای آنکه بزرگان خلیفه را هجو کنیم، بیاییم از فضائل امیرالمومنین بگوییم؛ متاسفانه به‌جای آنکه در هیئت از حجاب حضرت زینب برای ملت تعریف کنیم، در شاخسی ولیعصر می‌گوییم مرگ بر بدحجاب و این آنان را به‌جای آنکه متنبه و اصلاح کند، بدتر هم می‌کند.

الگوی سایر شهرها را نمی‌توان در تبریز اجرا کرد، این شهر فرهنگِ خود را دارد

خادم‌آذریان عزاداری بازار تبریز را حرکتی ریشه‌ای می‌داند و معتقد است علی‌رغم نقدهایی که جهت بهبود عزاداری در بازار سرپوشیده تبریز دارد، با این نوع حرکت موافق است و آن را مختص تبریز عنوان می‌کند.

وی با انتقاد از کسانی که سعی دارند الگوی سایر شهرها را در تبریز پیاده کنند، یادآور می‌شود: برای مشهدی‌ها سوال بود چرا تبریزی‌ها با چوب عزاداری می‌کنند، بنده مجبور شدم در این شهر طی مصاحبه‌ای با هماهنگی آستان قدس آنان را اقناع کنم که حبیب بن مظاهر برای روحیه‌دهی به اهل بیت(ع) و اعلام آمادگی جهت رزم اولین‌بار با یارانِ حسین با شمشیر شاخسی رفت.

از فرد بی‌نماز حسین‌چی در نمی‌آید

مداح نام آوازه‌ی تبریزی به حضور خود در شیراز اشاره می‌کند و می‌گوید: در ویژه برنامه‌ی پیرغلامان دسته‌ای را بستند و نوعی عزاداری کردند که بنده برای اولین‌بار آن حرکات موزون را دیدم و چنانچه تبریز به‌مانند آن را حقیر انجام دهند می‌زنند جویِ آب می‌افتم؛ به هرحال هر شهر فرهنگ عزاداری خود را دارد و تبریز هم از آن قاعده مستثنی نیست.

وی می‌افزاید: علامه امینی می‌گویند اگر برای غدیر خم هم مثل محرم و عاشورا شاخسی داشتیم، واقعه‌ی غدیر را نمی‌توانستند تحریف کنند، این اهمیت این عزاداری را نشان می‌دهد اما همچنان معتقدم باید آداب شاخسی را رعایت کرد، اولا از بی‌نماز، حسین‌چی در نمی‌آید و ثانیاً قرار نیست ساعت 2 شب شاخسی برپا کرد.

مشروح این گفت‌وگو را در اینجا  ببینید.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
با فرزانه توسلی، یکی از 10 نامزد بهترین دروازه‌بان فوتسال جهان

دختری از جنس عقاب درشهرستان شبستر

رئیس اداره بهزیستی شهرستان شبستر:

۲۰ واحد مسکونی برای معلولان شبستر درحال احداث است

رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی ستاد کل نیرو های مسلح در تسوج:

لباس وپرونده شاخصه فردبسیجی نیست بلکه روح عموم مردم مابسیجی است

پشت‌پرده برخی از آگهی‌های استخدام بانوان

منشی مجرد با روابط عمومی بالا نیازمندیم

با حکم استاندار آذربایجان شرقی :

ناصرنادری بخشدار جدید تسوج شد

محمدزاده امام جمعه شبستر :

«هیهات منا الذله» شعارمحوری۱۳آبان است

آخرین اخبار