کد مطلب: 2977
دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۷:۴۲

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی:

دلار در بودجه سال ۹۸، ۵ هزار و ۲۰۰ تومان می شود و روزانه یک میلیون و ۲۰۰ بشکه نفت به فروش می رسانیم

گلشن راز: نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید دلار در بودجه سال ۹۸، ۵ هزار و ۲۰۰ تومان می شود و روزانه یک میلیون و ۲۰۰ بشکه نفت به فروش می رسانیم.

به گزارش گلشن راز  ، معصومه آقاپور علیشاهی  در خصوص لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: تا جایی که می‌دانم قرار نیست در بودجه سال آینده دلار ۸ هزار تومان باشد و براساس اطلاعاتی که دارم قرار است که نرخ دلار را ۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببندند، میزان فروش نفت را یک میلیون و ۲۰۰ بشکه در روز در نظر گرفته می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص هر بشکه نفت را ۶۰ دلار برآورد کرده اند، بیان داشت: این میزان محقق نمی‌شود باید این نرخ تغییر پیدا کند، این میزان تامین نمی‌شود، نظر شخصی بنده این استت که نمی‌تواند هر بشکه نفت را ۶۰ دلار بفروش رساند و نباید بودجه سال ۹۸ را خوشبینانه تدوین کرد.

برای بودجه باید سناریوی بدبینانه در نظر گرفت
نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۹۸ را باید کاملا واقعی، شفاف و باتوجه به شرایطی در پیش داریم باید برای بودجه سناریوی بدبینانه بنویسیم تا براساس آن هزینه‌های هماهنگ کنیم که اگر بودجه محقق نشد به کسری بودجه اضافه نشود.

کسری بودجه کاهش کسری بودجه کاهش
وی ادامه داد: فاجعه این است که بودجه‌ها را خوشبینانه می‌نویسیم در حالی که محقق نمی‌شود، در واقع هزینه‌ها اتفاق می‌افتاد، اما درآمد‌ها محقق نمی‌شودو هر سال با کسری بودجه مواجه هستیم و تلنبار این کسری‌ها باعث تورم افسارگسیخته در جامعه می‌شود.

افزایش درآمد‌های مالیاتی خودزنی اقتصادی است
آقاپور علیشاهی در ادامه گفتگو با اشاره به شرایط اوراق مشارکت در بودجه سال ۹۸، بیان داشت: در شرایط فعلی برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ دولت نباید هیچگونه اوراقی را نباید منتشر کنیم، همین اوراقی که الان داریم برای شهریو ۹۹ است، حداقل برای دولت بعدی نباید اجازه بدهی بدهیم، نهایت آن شهریور ۹۹ باشد، دولت خودش تعهد بدهی‌های خودش را داشته باشد.

این نماینده مجلس در خصوص کاهش وابستگی به درآمد نفتی و درآمد مالیاتی را افزایش دهد، اظهار داشت: به نظر من افزایش مالیات در واقع سوراخ کردن کشتی اقتصادی است، در شرایط فشارآوردن به بنگاه‌های اقتصادی و افزایش مالیات در واقع خودزنی اقتصادی در داخل کشور است.

وی با تاکید براینکه دولت باید جلوی فرار‌های مالیاتی را بگیرد، اما فشار به بخش مالیاتی کشور خودزنی اقتصادی است، گفت: در شرایط فعلی با توجه به مسائلی که رخ داده است و کاهش ارزش پولی را شاهد بوده ایم، می‌تواند فرصتی باشد برای افزایش صادرات غیرنفتی تا از بازار ۱۵ کشور همسایه استفاده کنیم.

بنگاه‌های کوچک و متوسط با پایان آذر ورشکسته می‌شوند
آقاپورعلیشاهی بیان داشت: ایجاد پل‌هایی برای صادرات غیرنفتی به سایر کشور‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش درآمد کشور شود، پتانسیلی که درباره کشور‌های اوراسیا وجود دارد باعث می‌شود قسمتی ازکالا‌های مان را با برند سایر کشور‌ها به دنیا عرضه کنیم.

براساس اطلاعاتی که دارم قرار است که نرخ دلار را ۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببندند، میزان فروش نفت را یک میلیون و ۲۰۰ بشکه در روز درنظر گرفته می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید بازار داخلی را نیز به دست آورد، گفت: با افزایش نرخ دلار، برند‌ها به شدت گران می‌شود، این در حالی است که تقاضا از بین نمی‌رود بنابراین می‌توانیم با افزایش کیفیت، کالا‌های داخلی را جایگزین برند‌ها کنیم، این امکان پذیر نیست جز با حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط، اگر به داد بنگاه‌ها کوچک و متوسط نرسیم آن‌ها از پایان آذر به صورت دومینویی ورشکست می‌شوند.

پیمان سپاری ارزی تیشه به ریشه تولید است
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیمان سپاری ارزی تیشه به ریشه تولید است، بیان داشت: ماده ۱۳ و ۱۶ قانون مقررات واردات و صادرات باید اصلاح شوند، پیمان سازی ارزی در شرایط فعلی، ریشه به تیشه تولیدکننده می‌زند، این دو ماده یا باید حذف شود یا باید اصلاح شود.

/خبرگزاری دانشجو

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار