کد مطلب: 3329
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳۱ - ۱۰:۱

گزارش ؛

پُز عالی با جیب خالی در جشنواره تیتر ۱۱/ آیا مسئولان فرهنگی وزارت علوم به کم‌کاری‌ها در جشنواره پاسخ خواهند داد؟

گلشن راز : نقد دانشجویان به جشنواره تیتر ۱۱ پیکانی دوسویه است که تمام دست اندرکاران را به چالش می‌کشد. به نظر می‌رسد تاکنون مسئول دبیرخانه در گفتگو با رسانه‌ها به میان آمده تا به شبهات موجود پاسخ دهد ولی مسئولان وزارت علوم هم‌چنان در این‌باره سکوت کرده‌اند.

به گزارش گلشن راز  به نقل از خبرگزاری آنا ، یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی از اوایل سال ۹۷ آغاز شد؛ فرآیند آن از ابتدای روند ثبت‌نام برای داوطلبین و فعالین حوزه نشریات دانشجویی سؤال‌برانگیز بود که امسال این دوره از جشنواره با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

تقریباً می‌توان گفت جشنواره نشریات دانشجویی یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌هایی است که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود چراکه دایره گسترده‌ای از دانشجویان را به‌همراه خود دارد. اما جشنواره تیتر۱۱، این‌بار انتقادات زیادی را با خود دنبال کرده بود که همین مسئله نیازمند واکاوی بود.

جشنواره تیتر ۱۱ از شفافیت لازم برخوردار نبود!

تقریباً هر مرحله از یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی با اعتراض‌های داوطلبین همراه بوده است. دراین‌باره فعالین نشریات دانشجویی بر این باورند که فرآیند داوری در این دوره جشنواره کاملاً غیر شفاف بوده و هم‌چنان با پایان این رویداد، آیکون در دست اقدام داوری بر روی سایت نمایان است. نتایج نهایی برگزیدگان در این دوره از جشنواره سراسری نشریات به کارشناسان هر دانشگاه اعلام شد این در حالی بود که در دوره‌های قبلی تمامی مراحل داوری از طریق سایت اطلاع‌رسانی میشد. در این شرایط مشخص بود که چه اثری از چه نویسنده‌ای به مرحله نهایی راه پیدا کرده است. اما در جشنواره تیتر ۱۱، تنها در یک مرحله اسامی نهایی اعلام‌شده و مشخص نشده بود که افراد برای کدام اثر کاندیدا شده بودند.

اعتراض دانشجویان به نحوه اجرای جشنواره تیتر ۱۱

پیرامون مسائل و مشکلات مربوط به جشنواره تیتر ۱۱ دانشجویان و منتقدین این دوره با انتشار پیام‌های متعددی در فضای مجازی به‌شدت اشتباهات و عدم پاسخگویی‌های مسئولین مربوطه اشاره کردند. دراین‌باره یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این جشنواره در فضای مجازی مدعی است: «از آن‌جایی‌که اعلام نتایج خیلی برام عجیب بود، با یکی از مسئولین این دوره از جشنواره تماس گرفتم؛ این شخص از مسئولین دانشگاه فردوسی مشهد داور رسته طراحی جلد بود و گفت بیشترین امتیاز در این رسته را نشریه ما کسب کرده اما صاحب اثر جز کاندیداهای نهایی اعلام‌شده نیست

دی‌ماه۹۷ دست‌کم۴۰ نفر از فعالان نشریات دانشجویی سراسر کشور نامه‌ای هم‌زمان با فرآیند ارسال آثار جشنواره تیتر ۱۰ امضا و منتشر کردند که گفته می‌شود مستقیماً به دست مسئولان مربوطه رسید، اما نتیجه آن صرفاً تمدید مهلت ارسال آثار به‌مدت سه روز بوده است. پس از تأخیر چندماهه و با فراز و نشیب‌های فراوان بالاخره یازدهمین جشنواره‌ سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ در شهریورماه امسال رسمیت پیدا کرد و فراخوان ارسال آثار برای شرکت در جشنواره منتشر شد، که دراین‌بین برخی روندها موجب نارضایتی و دلسردی فعالین نشریات دانشجویی شد.

جشنواره‌ای که از ابتدا حاشیه ساز شد

جشنواره تیتر ۱۱ از همان ابتدای برگزاری حاشیه‌های به‌خصوصی پیدا کرد. چند ماهی از برگزاری اختتامیه دیرهنگام جشنواره تیتر۱۰ نگذشته بود که اردیبهشت‌ماه سال ۹۸ از طرف معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای اعلام شد که جشنواره تیتر ۱۱ به میزبانی این وزارت برگزار خواهد شد. درحالی‌که این بار نوبت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود تا عهده‌دار برگزاری این جشنواره باشد. به هر حال بعد از کش‌وقوس‌های فراوان خبر رسید که جشنواره یازدهم با همکاری دو وزارتخانه برگزار خواهد شد و پس‌ازآن در تیرماه دستورالعملی، تصویب و شهریورماه ابلاغ شد.

از عمده‌ترین مشکلاتی که موجب اعتراض دانشجویان واقع‌شده بود پیچیدگی و ابهام در چگونگی ثبت آثار بود. این مشکلات برای کارشناسان نشریات دانشگاه‌ها نیز دردسرساز شده بود. ابهامات فراوان در مسیر ثبت آثار و محدودیت‌های فراوان در نظر گرفته‌شده برای شرکت در جشنواره انگیزه فعالان نشریاتی را برای شرکت در آن کاهش می‌داد. در مورد نحوه ثبت آثار، اختیار مدیران مسئول در ثبت آثار نشریات خود، سلب شده که این امر موجب شد مدیران مسئول برای شرکت دادن آثار نشریات خود در جشنواره ناچار به دنبال نویسندگان رفته و از آن‌ها بخواهند پروسه طولانی ثبت‌نام را طی کنند؛ این در حالی بود که برخی نویسندگان فارغ‌التحصیل شده‌ و یا در دسترس نبودند و امکان ثبت‌نام از جانب آن‌ها وجود نداشت.

در این خصوص علی‌اکبر حسینی‌سده، دبیر جشنواره تیتر ۱۱ در گفتگو با خبرگزاری آنا گفت: با وجود مشکلات و ایراد‌ها در دستورالعمل اجرایی که به خدمت دوستان گزارش شد زمان تحویل سامانه فرارسید؛ با این‌ وجود بعد از تحویل سامانه متوجه شدیم که ایرادات بسیار اساسی وجود دارد و تفاوت بسیار زیادی از آن‌چه فکر می‌کردم در آن حاکم بود. سامانه‌ای که می‌توان گفت سراسر ایراد داشت که در این سامانه تنها کارشناسان هر استان می‌توانستند آثار را ببینند.