کد مطلب: 3527
پنجشنبه ۱۴۰۰/۶/۴ - ۱۰:۳

گزارش:

آمیختگی خاک و آب در جلوه گری هنر سفال و شهر کوزه کنان، شهری با حرفه ای ماندگار

گلشن راز:  شهر کوزه کنان همچنان که از اسمش پیداست با سفالگری شناخته شده است و این هنر سفالگری از 3500 سال قبل در این منطقه بنیان گذاشته شده است و به واسطه هنرمندان سفالگر این شهر روز به روز شاهد رونق این صنعت در کوزه کنان هستیم. 

به گزارش گلشن راز  ، شهر کوزه کنان همچنان که از اسمش پیداست با سفالگری شناخته شده است و این هنر سفالگری از 3500 سال قبل در این منطقه بنیان گذاشته شده است و به واسطه هنرمندان سفالگر این شهر روز به روز شاهد رونق این صنعت در کوزه کنان هستیم. 

آثار و بناهای قدیمی، مساجد و معابد ، آب انبار، مسجد جامع، مصلی، درخت نارون 700 ساله و یک سری از غارهای قدیمی همگی نشان از رونق کوزه کنان در زمان های قدیم داشته است.

هاتفی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان شبستر گفت : کوزه کنان به عنوان شهر خلاق در حوزه صنایع دستی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور به ثبت رسیده و نامزد شهر ملی صنایع دستی شاخه سفالگری در وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی مطرح شده است. 

آقای اکبری جوان کارآفرین کوزه کنانی توانسته با ابداع یک کوره صنعتی نوآوری در تولید سفال ایجاد کند 

این کوره اولین کوره در شمال غرب کشور است که در این مجموعه تولیدی ایجاد شده و قابلیت تولید سفال لعاب دار بدون سرب را دارد. 

این کوره قابلیت پخت سریع سفال را دارد بطوریکه زمان 50 ساعت پخت سنتی سفال را به 3 ساعت کاهش داده است. 

در این مجموعه در خصوص فرآوری خاک رس کارهای مهمی انجام گرفته است و به روشی مدرن املاح و ناخالصی های خاک گرفته شده و به کارگاه های سفالگری کوزه کنان این خاک داده می شود. 

به گفته سفالگران این شهر با فرآوری خاک، تمام شن و ماسه خاک گرفته شده و کیفیت جنس های سفال بسیار بالا رفته است. 

با عملکرد خوب این  کوره صنعتی این مجموعه توانسته سیب سلامت را از سازمان غذا و داروی کشور در خصوص تولید سفال های لعاب دار بدون سرب دریافت کند. 

یکی دیگر از برنامه های این مجموعه تولیدی اشتغال زایی به 15 خانم خانه دار هنرمند تحت عنوان مشاغل خانگی بوده، بطوری که سفال های خام به خانم های خانه دار تحویل داده می شود و بعد از رنگ آمیزی و نقاشی روی سفال به واحد تولیدی برگشت داده می‌شود و بعد از پخت به بازار ارائه می‌شود. 

از مشکلات عمده این کارافرین و سفالگران، عدم بهره برداری از معدن خاک رس این شهر است که درگیر بروکراسی اداری شده است و همچنین حذف دلالگران از چرخه فروش و ایجاد نمایشگاه دائمی سفال در این شهر است. 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار