کد مطلب: 2688
شنبه ۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۹:۵۹

صدای پای رمضان می آید؛

سعادتی دوباره برای "میهمانی خدا"

گلشن راز: سعادت درک شبهای پرفضیلت ماه مبارک رمضان فرصتی ارزشمند است برای همه ما تا با گسستن از تعلقات دنیا، بندگی را از نو تمرین کنیم.

به گزارش گلشن راز  ، ماه مهمانی نور، ماه مغفرت و آمرزش و ماه تجلیگاه انزال کلام الهی در راه است و خوشا آنان که سعادتی دوباره یافتند برای درک عظمت این شب ها و روزهایی که برتر از هزار ماه است تا جان هایشان را حلاوتی دوباره بخشند.

ماهی با سحرهای ملکوتی و غروب های بهشتی، مناجات های شبانه و شمیم دل کندگی هایش از فریب های دنیوی و دلبستگی به جاودانگی ها که همه این روزها بی تابانه آن را منتظرند.

به استناد آیه " شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن..." و به استناد آیات" لیله القدر خیر من الف شهر..." و آیات دیگری که در باب ماه مبارک رمضان، شب نزول قرآن و شبهای پر فضیلت قدر و شان و جایگاه آیات ولایت با توجه به قرارگیری ایام شهادت امام علی (ع) در این ماه در کنار روایات و احادیث وارده درباره ماه مبارک رمضان، این ماه بهترین ماه بندگی و زدوده شدن از گناهان است.

گذشته از اینکه رمضان ماه خدا است به واقع در چنین ماهی فضا بیش از پیش مهیا است تا انسان بتواند به جایگاه خلیفه الهی خودش نزدیک شود؛ جایگاهی که ملائکه به خاطرش در مقابل انسان سجده کردند اگرچه زندگی بر روی کره خاکی سبب تعلقات خاطر ما شده باز هم شایسته است بندهای تعلق را بگسلیم و سبکبارتر شویم.

لزوم برنامه ریزی برای بهره مندی بیشتر از ماه رمضان

یک کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مرصاد گفت: به منظور کسب آمادگی بیشتر باید با برنامه ریزی به استقبال ماه رمضان برویم.

حجت الاسلام احمدی اظهار داشت: این روزها در آستانه ماه رمضان به عنوان ماه خداوند و بندگی بهتر قرار گرفته ایم ماهی که فضائل زیادی دارد و فرصتی برای خودسازی است.

وی با اشاره به اینکه این ماه بر سایر ماه ها شرافت و برتری دارد و ماه خدا است، افزود: در این ایام خداوند معنویت بیشتری را برای بندگان در نظر گرفته است در حالی که سایر ماه های دیگر چنین زمینه هایی شاید فراهم نباشد.

حجت الاسلام احمدی خاطرنشان کرد: ماه های رجب و شعبان به عنوان پیش مقدمه فرا رسیدن ماه رمضان نیز باید غنیمت شمرده شود تا خود را برای بندگی خداوند آماده کنیم.

وی افزود: به جهت روزمرگی هایی که به سراغ ما می آید و سبب غفلت از خداوند و روز قیامت می شود ماه رمضان باید سبب شکستن این روزمرگی ها و زندگی مادی شود و بتواند ما را به فلسفه آفرینش که همانا رشد و کمال است برساند زیرا هدف خلقت خداوند، خلق یک زندگی دنیوی نیست.

حجت الاسلام احمدی با اشاره به اینکه باید انسان به روز معاد بیندیشد، گفت: باید خود را برای یک سفر معنوی آماده کنیم و به طور دقیق برنامه ریزی کرده روزهایی قبل از ورود به ماه مبارک به استقبال آن برویم زیرا امساک از مبطلات روزه باعث می شود تا به فکر چرایی هدف روزه پی ببریم و این ماه را به بندگی خداوند نزدیک تر می کند همچنین سعی کنیم در این روزها بیشتر به ماه رمضان بیندیشیم تا بتوانیم از فیوضات کامل آن بهره مند شویم.

روزه موجب تجدید قوای جسمی و روحی می شود

معاون فرهنگی - اجتماعی تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد گفت: روزه موجبات سلامتی روحی و جسمی ما را فراهم می کند.

حجت الاسلام مجتبی فتح الهی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: ماه رمضان بهترین ماه و شب و روز آن نیز بهترین ایام است که می بایست با روزه داری به تزکیه جسم بپردازیم از سوی دیگر بئدن ما پس از 11 ماه فعالیت در این ماه استراحت می کند و موجبات تجدید قوا و سلامتی بیشتر را فراهم می کند.

این کارشناس مسائل مذهبی افزود: در مجموع روزه موجبات سلامتی روحی و جسمی ما را فراهم می کند و سبب تجدید قوای معنوبی ما می شود.

به گفته این کارشناس مذهبی حضور در مساجد و شنیدن ایات قرآن سبب افزایش معنویت بین آحاد مختلف جامعه می شود همچنین احیای شبهای قدر و عبادت در این ماه زمینه توبه را فراهم می کند زیرا زمینه استغفار بیش از پیش فراهم است.

وی با اشاره به اینکه مسلمانان در ماه رمضان اهتمام بیشتری به قرائت قرآن دارند، افزود: در این ماه نمازهای جماعت به خصوص در صبح که در برخی از مساجد برگزار نمی شد با استقبال بیشتر نمازگزاران برگزار خواهد شد.

کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.