کد مطلب: 2717
سه‌شنبه ۱۳۹۷/۴/۵ - ۷:۴۶

گزارش از: علیرضا خوش نیت

هفته بازار سنتی تسوج و مردانگی زنان روستایی آذربایجان + تصاویر

گلشن راز: در این هفته بازار، زنان نیز نقش عمده ای را ایفا می کنند. به گونه ای که محصولات و فرآورده های لبنی، کشاورزی و دامداری حاصل از دسترنج خود را در این بازار سنتی به فروش می رسانند.

گزارش از: علیرضا خوش نیت

به گزارش گلشن راز  ، «هفته بازار»ها یکی از رویدادهای سنتی و چه بسا میراث فرهنگی و معنوی شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی محسوب می شود.

در گوشه و کنار آذربایجان هم می توان نمونه های بسیاری از این هفته بازارها را مشاهده کرد.

در این بازارها، کاسبان و اصناف و فروشندگان دوره گرد، هر روز در یکی از شهرها و یا روستاهای منطقه، جمع شده و به عرضه محصولات باغی و کشاورزی، کالاهای مصرفی و حتی خدمات عمومی می پردازند. وجود نوعی رقابت در این بازارهای سنتی سبب شده تا به دلیل مناسب و منطقی بودن قیمت ها و تنوع کالاها و خدمات ارائه شده خریداران نیز برای خرید از این بازارها تشویق شوند.

هفته بازار شهر تسوج در آذربایجان شرقی، یکی از پر رونق ترین و مشهورترین ترین بازارهای هفتگی آذربایجان به شمار می رود که قدمتی بیش از یکصد سال دارد و هر هفته نیز بر وسعت و رونق آن افزوده می شود. به ویژه آنکه با آغاز فصل بهار و رونق کشت و کار کشاورزی و امور باغداری از یک طرف و استعداد و پتانسیل کشاورزی و باغداری و دامداری این منطقه از طرف دیگر مورد استقبال مردم همه شهرها و روستاها قرار می گیرد.

در این هفته بازار، زنان نیز نقش عمده ای را ایفا می کنند. به گونه ای که محصولات و فرآورده های لبنی، کشاورزی و دامداری حاصل از دسترنج خود را در این بازار سنتی به فروش می رسانند. حضور بانوان غیرتمند روستایی منطقه در این هفته بازار که بدون وقفه و تعطیلی روزهای یکشنبه هر هفته برپا می شود بسیار دیدنی و ستودنی است. در این هفته بازار سنتی که بیشتر با رویکرد اقتصادی تدارک دیده شده، مراودات اجتماعی و تبادلات فرهنگی و انسانی نیز خود به خود پررنگ شده و بر وحدت و دوستی و همدلی مردمان روستاها و شهرهای منطقه افزوده می شود.

تصاویری از این جشنواره و کارناوال اقتصادی، فرهنگی و سنتی را مشاهده می کنید:

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار