کد مطلب: 2757
پنجشنبه ۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۰:۴

محمد امین خوش نیت، روزنامه نگار در خبرگزاری پانا:

رسالت اصلی خبرنگار تاباندن نور بر تاریک خانه مشکلات جامعه است/ «نقد» مهمترین وظیفه رسانه هاست

گلشن راز: محمدامین خوش نیت روزنامه نگار، مدیرمسئول سایت خبری آذرقلم و هفته نامه گلشن راز، استاد دانشگاه در حوزه خبر و رسانه و نائب رئیس اسبق خانه مطبوعات استان در نهمین جلسه دیدار و گفتگوی صمیمی دانش آموزان با چهره های موفق حاضر شد و توصیه های مفیدی ارائه کرد.

به گزارش گلشن راز  به نقل از پانا، محمد امین خوش نیت کار رسانه را از سطح دبیرستان شروع کرده و تا دانشگاه به ادامه تحصیل پرداخته است و پدرش هم از خبرنگاران پیشکسوت استان است.

وی در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع خبرنگاران نوجوان و جوان، از خبرگزاری پانا به عنوان یکی از رسانه های پیشرو و خلاق یاد کرد و با بیان اینکه معمولا هر روز اخبار و نوشوته های این رسانه را دنبال می کند گفت: حضور در چنین جمع مشتاق و جوانی، به خبرنگارانی که سابقه بیشتری در عرصه رسانه دارند انرژی می دهد. وی از ابتکارعمل خانم اقدم سرپرستی این خبرگزاری در استان و دست اندرکاران این خبرگزاری تقدیر کرد.

تجربه بالاتر از علم است
خوش نیت می گوید:«در کنار تحصیل باید تجربه کار نویسندگی هم باشد و نویسنده دانستن خود، با نوشتن خیلی فرق دارد.»

اگر می خواهید نویسنده شوید هر روزیک صفحه بنویسید
خوش نیت می گوید: در زمان های قدیم خاطره نویسی فن جالبی بود و بیشتر مردم آن را ادامه می دادند ولی در این عصر، تکنولوژی آفت زده ارتباطی، ما را در نوشتن ضعیف کرده؛ درست است که شبکه های مجازی مزایای گسترده ای دارد، از طرفی هم باعث شده تمام نویسندگان از روزنامه و قلم و کاغذ دور بیفتند.

سواد رسانه ای 
او ادامه داد: در حوزه رسانه نمی توانیم بگوییم کدام خبر اهمیت زیادی دارد، مهم سواد رسانه ای است و قبل از اینکه خبرنویسی را بلد باشیم باید سواد رسانه ای داشته باشیم، یعنی آشنایی با رسانه های معتبر، موثق و تشخیص صحیح یا غلط بودن خبر.

وی افزود: آفت بزرگی که در ایران وجود دارد این است که در تشخیص رسانه های معتبر و موثق ناکام هستیم. شناخت خود سازمان رسانه بزرگترین عامل موفقیت برای اصحاب رسانه است.

دیدگاه و ذهنیت افراد نسبت به اخبار منتشر شده
خوش نیت می گوید:«پشت بند همه اخباری که رسانه ها منتشر می کنند، یک دیدگاه و ذهنیت وجود دارد، این دیدگاه و ذهنیت را هرکس به فراخور درک، شعور و فهم و تجربه خود می تواند تشخیص دهد که یک خبر در چه جهتی است.»

خبرنگار چشم و گوش مخاطب است
به عقیده خوش نیت، خبرنگار، هر لحظه باید حضور فیزیکی داشته باشد و در این جامعه اگر کسی بخواهد فعال رسانه ای باشد باید با مردم برای مردم و همراه مردم باشد و مشکلات آنها را درک کند.

او ادامه داد: اگر یک خبرنگار قدرت تشخیص و تحلیل مسائل را نداشته باشد حتماً باید شغل دیگری برای خود انتخاب کند ولی کسی که قدم در راه خبرنگاری می گذارد باید بتواند مسائل و مشکلات جامعه اعم از سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را تحلیل کند.

تکنولوژی های ارتباطی در حوزه خبرنگاری
او می گوید: «بیش از ۶۰، ۷۰ سال از آمدن تلویزیون می گذرد ولی رادیو از لحاظ مخاطب و اعتباری که در بین مردم دارد رسانه برتر ایران است پس با وجود فضای مجازی از اهمیت روزنامه کاسته نخواهد شد، در نتیجه هیچ یک بر دیگری برتری و ارجحیت ندارد و خبرنگار موفق کسی است که از تمام تکنولوژی ها، عرصه ها و فرصت ها استفاده کند.»

خبرنگاری هم هنر است و هم صنعت
خوش نیت می گوید:«خبرنگار باید با قبول همه مشکلات به کار خود ادامه دهد و با رویکردهای جدید خلاقیت ایجاد کند. خبرنگاری تفریح نیست بلکه هم هنر است و هم صنعت.»

جایگاه نقد در حوزه خبرنگاری
او معتقد است: رسانه برای نقد است نه مدح و مبالغه. رسانه ها در کنار اطلاع رسانی خود مهم ترین رسالتشان نقد است.
رسانه ای که خالی از نقد است مصداق عینی این عبارت است که: عدم اش به ز وجود!
هر کس در هر حوزه و مکتبی که کار می کند در کنار اینکه مزایایی دارد معایبی نیز دارد و در کنار نقص و کاستی ها نقاط قوتی هم دارد در نتیجه نقدی ارزشمند است که همه گیر باشد.

وی افزود: از دو زاویه باید مساله مهم و حیاتی نقد را در سطح جامعه مورد توجه قرار داد. اول اینکه: همه ما مردم چه آنها که مسئول و مدیر هستند و چه مردم عادی و چه خبرنگاران و فعالان رسانه ای باید ظرفیت نقدپذیری خود را بالا ببرند. دوم اینکه: خبرنگاران و فعالان رسانه ای به اصول و قواعد یک نقد علمی، منطقی و منصفانه آشنایی کافی پیدا کرده و به بهانه نقد، قدم در راه تخریب و توهین و افترا نگذارند.

او توصیه کرد: احترام گذاشتن برای بزرگسالان و پیشکسوتان در حوزه خبرنگاری واجب است ولی خبرنگاران جوان باید با خودباوری و اعتماد به ننفس ، قدرتمندانه در این حوزه حاضر شوند و نباید خجالت بکشند بلکه باید با صراحت در عین ادب و کرامت سوالات شان را بپرسند.

خوش نیت در پایان جلسه از برگزاری دوره های آموزش سواد رسانه و گزارش نویسی خبر داد که این موجب خوشحالی دانش آموزان خبرنگار شد.
نگارنده: معصومه نعمتی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار