کد مطلب: 2791
شنبه ۱۳۹۷/۵/۱۳ - ۹:۷

دکتر امیر ساعدی داریانی:

وضعیت گسل تسوج نگران کننده است

گلشن راز: دکتر ساعدی داریان گفت : با نگاه به زلزله های اخیر رخ داده در تسوج باید بگوییم من به شخصه در مورد این گسل به شدت نگران هستم. 

یاداشت :امیر ساعد داریانی 

دیروز،  دوازدهم مرداد،  عصر حدود ساعت هفت و چهل و نه دقیقه زلزله ای به قدرت سه و سه دهم ريشتر تسوج و اطراف آن را لرزاند،  این زلزله در عمق پنج کیلومتری زمین و در اثر فعالیت گسل تسوج رخ داد.  خوشبختانه تا این لحظه خسارت مالی و جانی گزارش نشده.  در این خصوص ذکر موارد زیر رو لازم دیدم. 

آذربایجان شرقی منطقه ای با خطر لرزه ای بالا هستش  در عکس اول جدولی گذاشتم که گسل های فعال در محدوده دویست کیلومتری تبریز که عملا همون گسل های آذربایجان شرقی هستند رو نشون میده. ملاحظه می کنید که تمام بخش های زیر مجموعه از جمله شبستر،  تسوج، صوفیان،  شرفخانه دارای گسل های فعال و خطرزایی هستند.  علاوه بر اینها روستاهایی مثل دریان و بنیس هم گسل هایی دارند که چون نسبت به گسل های اصلی منطقه ارزش کمتری داشتند ذکر نشده. 

به صورت اخص در مورد گسل تسوج باید بگم من به شخصه در مورد این گسل به شدت نگران هستم.  روند بررسی این گسل نشون میده در سال های دور زلزله های بزرگی رو ایجاد کرده که از آن جمله میشه به زلزله های سال هزار و هشتصد و هفت و هزار و هشتصد و پنجاه و هفت میلادی اشاره کرد که هر دو بیش از هفت ريشتر بزرگی داشتن. در چهل سال اخیر هم این گسل فعال بوده که از آن جمله میشه به زلزله هزار و نهصد و هشتاد و یک میلادی با بزرگی چهار و شش دهم و زلزله هزار و نهصد و هشتاد و شش با بزرگی چهار و نیم اشاره کرد.  ظرف دهه اخیر هم زلزله های پنج و دو دهم و چهار و سه دهم ریشتری سال نود و دو شمسی رو میشه ذکر کرد. امسال هم که تا امروز سه زلزله بیست و هفتم فروردین با بزرگی سه و هفت دهم و زلزله دیروز با بزرگی دو و شش دهم و زلزله امروز رو داشتیم. این روندنشون میده که گسل تسوج با توان لرزه ای بالای هفت ريشتر فعال هستش و پریود رخ دادهای لرزه ایش افزایش هم یافته. 

بنده انتهای سال گذشته گزارش مفصلی در خصوص وضعیت لرزه ای تبریز و همچنین وضعیت لرزه ای شبستر به همراه بخش های تابعه اش رو به شهرداری و شورای شهر تبریز و شبستر ارسال کردم.  امیدوارم با عنایت به جدی بودن شرایط دوستان مسوول کارهای لازم رو انجام بدن.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.