کد مطلب: 2792
شنبه ۱۳۹۷/۵/۱۳ - ۱۱:۳۶

حاج رضا سلطانخانی فرشته سنتی تسوج

گلشن راز: یکی از این مردان نیک مرحوم حاج رضا سلطانخانی مرد خوش قلب و باصفایی بود که انگشتان بزرگی داشت و هیبت و هیکل بزرگ این مرد قدرت بیشتری را در تخصص این کار به عمل می آورد.

به گزارش گلشن راز  ، درشهر و روستاهای اطراف (بخش تسوج) افرادی باعنوان «شکسته بند » از قدیم معرف همگان بوده اند که منازل سنتی و ساده آنها به مرکز مراجعه آسیب دیدگان حوادث طبیعی یا روزمره در سطح استان میتوان معرفی کرد.

قبل از شکل گیری پزشکی نوین درروزگاری که مردم با استفاده از طب سنتی نیازهای درمانی خود را حل می کردند افرادی باسواد و باتجربه و با عناوینی چون حکیم ، طبیب، داروساز، شکسته بند، و… نیازمندان به درمان را با انواع روشهای گیاهی وسنتی معالجه می کردند.

درآن روزگار تصادف وحجم زخمیان و مجروحانی مثل امروز که زندگی ماشینی در همه جا حاکم شده بوجود نمی آمد و مجروحان حوادث نسبت به امروز ازلحاظ کمی و آماری و کیفی بسیاراندک بودند ولی با این حال شکسته بندان درگوشه و کنار بخش تسوج به درمان و معالجه مجروحان و یا آسیب دیدگان ازحوادث فردی وجمعی می پرداختند.
یکی از این مردان نیک مرحوم حاج رضا سلطانخانی مرد خوش قلب و باصفایی بود که انگشتان بزرگی داشت و هیبت و هیکل بزرگ این مرد قدرت بیشتری را در تخصص این کار به عمل می آورد.

استفاده ازضمادهایی از قبیل شیره نباتات ،عصاره گیاهان، روغن حیوانات ، درکنار ورز دادن عضو دررفته یا جابجا شده وبستن دوتکه چوب نگهدارنده که امروز (آتل) نامیده می شود، عمده درمانی بود که ازسوی مرحوم حاج رضا ،برای درمان انواع بیماریهای استخوان وشکسته بندی تجویز و ترتیب داده می شد.

درگوشه وکنار استان آذربایجان شرقی و درشهرها و روستاهای دیگر شهرت و تخصص حاج رضا زبانزد بود و اغلب مراجعه کننده ها با در دست داشتن پول نقد و هدایا به خانه ی وی میرفتند که حاج رضا از پذیرفتن هرگونه هدیه و پول نقد ممانعت میکرد و تماما رایگان به خدمت بیماران میپرداخت وی در سالهای آخر عمر شریف خود دکانی مجهز کرده و در مرکز شهر در خدمت مراجعه کنندگان و میهمانان از سایر شهرها و استان ها بود.

حاج رضا جز شکسته بند ماهری بود که گاها برای معالجه بهتر بیمار از عکس های رادیولوژی سیاه و سفید نیز کمک میگرفت.

مردان و زنان دیگری در شهر باعنوان « سینق چی» یا «شکسته بند » “ماما” و “قمنج سالان” و “گوبح سالان” هنوز هم منازل و یا محل کارآنها به مرکز مراجعه تعدادی ازآسیب دیدگان حوادث طبیعی یا حوادث روزمره تبدیل شده است که این کار را قلبا به جهت خدمت به هم نوع خود ادامه میدهند.

درمراجعه به برخی شکسته بندان معروف درگوشه شهر مردان وزنانی را می بینیم که لنگان لنگان ازاین شکسته بندی ها خوشحال بیرون می آیند چرا که از خطر عمل جراحی و نوبت های طولانی پزشکان متخصص رهایی یافته اند.

یاد و نام این نیک مرد و خیر بزرگوار و یکایک مردان و زنانی که در این شهر با استفاده از دانش تجربی خود در خدمت به خلق سر از پا نمی شناختند، بخیر و روحشان شاد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار