کد مطلب: 2802
دوشنبه ۱۳۹۷/۵/۱۵ - ۸:۳۹

یاداشت روز : ابراهیم ایلخانی

17مرداد"روزخبرنگار":یک روز تقدیر، یک سال تأثیر!

گلشن راز: 17 مرداد به اعتبار کار بزرگ خبرنگار خون نگار، یعنی شهادت شهید محمود صارمی، قبل از اینکه محدود به روز معیشت پردازی خبرنگاران باشد، روز رسالت پردازی و در اصل ارائه الگو به خبرنگارانی است که گاهی اوقات در مسیر ناملایمات و فقدان خلاقیت ها،دچار روزمرگی؛یکنواختی،دلسردی،خستگی و یا دلزدگی می شوند!

17 مرداد  ، روزی به نام خبرنگار ....

17 مرداد به اعتبار کار بزرگ خبرنگار خون نگار، یعنی شهادت شهید محمود صارمی، قبل از اینکه محدود به روز معیشت پردازی خبرنگاران باشد، روز رسالت پردازی و در اصل ارائه الگو به خبرنگارانی است که گاهی اوقات در مسیر ناملایمات و فقدان خلاقیت ها، دچار روزمرگی؛ یکنواختی، دلسردی، خستگی و یا دلزدگی می شوند!

اقتضای جان چو ای دل آگهی است

هرکه آگه تر بود جانش قوی است

خبرنگاران یا راویان خبر، قلم‌به‌دستانی هستند که در صف مقدم اطلاع‌رسانی ایفای نقش می‌کنند و در همۀ جوامع نقش بسیار مهمی در روشنگری افکار عمومی دارند؛ چراکه سبب آشنایی مردم با واقعیت‌ها و متمایزساختن راستی‌ها از ناراستی‌ها می‌شوند. کارِ خبر و خبررسانی آن‌چنان مهم است که بنگاه‌هایی که اخبار را تهیه و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند؛ یعنی مطبوعات را «رکن چهارم دموکراسی» دانسته‌اند.

خبرنگاران دردنگاران دردمندی هستند که عاشقانه و بدون امنیت شغلی و با حساسیت بالا همراه با استرس و مشکلات فراوانی که در پیش رویشان هست، تلاش می کنند تا واقعیت ها را بیان نمایند.

17 مرداد ماه ، روز خبرنگار، روز فرهیختگان بی ادعاست. اهالی رسانه معمولاً انسان‌هایی شریف، وارسته و آگاهی هستند که ازخودگذشته‌اند و دغدغۀ آگاهی بخشی به جامعه رادارند. این‌گونه افراد به‌طورمعمول هم ازنظر روحی انسان‌های حساسی هستند و هم این‌که مناعت‌ طبعشان بدان‌ها اجازه نمی‌دهد برای پیشبرد کارشان دست به‌سوی هر شخص و سازمانی دراز کنند. پس دولت‌ها اگر خواهان پیشرفت و توسعۀهمه‌جانبۀ مناطق محروم یا کمتر توسعه‌یافته هستند، بایستی چتر حمایتی خویش را بیش‌ازپیش بر رسانه های محلی بگسترانند؛ چراکه تنها با حمایت دولت‌هاست که این رسانه ها می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. البته این چتر حمایتی بایستی به‌گونه‌ای باشد که رسانه های مستقل از آن‌سو به میزخطابۀسازمان‌های دولتی و تنها برای ارائۀ بیلان عملکرد آن‌ها بدل نشوند و کماکان این رسانه ها بتوانند استقلال فکری خود را حفظ کرده، کارکردِ نظارتی خویش را از دست ندهند.

در دنياي کنوني با وجود تکنولوژي هاي ارتباطي پيشرفته و متعدد در امر دستيابي سريع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگيرى و خشونت که بطور آشكارا در بيشتر نقاط اين کره خاکي فراگير شده، كسب اطلاعات موثق و قابل اطمينان در مورد وضعيت سياسى، اجتماعى و امنيتى بشر و ميزان آوارگى آنها بسيار دشوار و در عين حال بسيار ضرورى و حياتى است و به همین دلیل است که خبرنگاران از مهره هاي اساسي اين مهم بشمار مي روند.

متاسفانه ضرورت و حساسیت این حرفه و جایگاه ارزشمند خبر آنگونه که باید شناخته نشده است و در بسیاری از اوقات خبرنگار را درک نمی کنند . در صورتی که امروز خبرنگاران رکن اصلی در جامعه هستند و بدون این افراد کار کردن برای مسئولان سخت است و مردم برای آگاهی از وقایع کشور و جهان و حرکت در مسیر توسعه نیازمند خبرها و خبرنگاران هستند .

 باید دغدغه های فکری خبرنگاران که شامل مشکلات زیادی از جمله معیشت هست برطرف شود تا بتوانند با فراغ بال به انجام وظیفه و رسالت خود بپردازند.

 کپی برداری های بدون منبع

یکی از مهم ترین مشکلات حوزه خبر کپی برداری برخی رسانه های مکتوب و مجازی از برخی پایگاه ها و خبرگزاری ها بدون ذکر منبع است. برخی از خبرنگاران فعال شهرستان تمام وقت خود را برای تولید یک خبر می گذارند، اما برخی که فعالیت آنچنانی ندارند با کپی برداری از خبر دیگران به راحتی آن را به نام خود تمام می کنند و وقتی اعتراض می کنیم توجهی نمی کنند.

 با ظهور شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام این موضوع شدید تر شده و تلگرام به محلی پر از خبرهای بدون منبع که گاهآ باعث پدید آمدن مشکلات متعددی در شهرستان شبستر شده  و برخی افراد غیر حرفه ای که روز به روز تعدادشان نیز افزایش می یابد با ایجاد کانال و گروه های تلگرامی پا جای پای خبرنگاران گذاشته اند.

عزم جدی برای ساماندهی خبرنگاران واقعی در شهرستان شبستر وجود ندارد

واقعیت این است در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شبستر عزم جدی برای ساماندهی خبرنگاران واقعی و فعال وجود ندارد سال هاست که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی حرف از ساماندهی خبرنگاران می زند ولی در عمل چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.

با وجود تلگرام و گروه ها و کانال هایی که هر روز مانند قارچ رشد می کنند دیگر سره از ناصره تشخیص داده نمی شود و هر روز ما شاهد ظهور خبرنگاران جدید در این منطقه هستیم . حکایت ما خبرنگاران به مانند آن است که هر کس از خانه قهر می کند و یا کاری ندارد وارد خبرنگاری می شود در حالی که خیلی چیزها را نمی داند و کسی هم نیست که جلوی این قبیل افراد را بگیرد. خبرنگاران خبرگزاری ها بیش از همه خبرنگاران دچار زحمت هستند و ناچارند  در همه جلسات و صحنه ها حضور داشته باشند، اما وقتی حرف از تجلیل که می شود به مانند دیگر خبرنگاران دیده می شوند که نیاز است در این خصوص تجدید نظری صورت گیرد تا حقی از آنان ضایع نشود.

عده ای از مدیران شهرستان خبرنگار تلگرامی به جلسات می آورند

در طول سال بارها شاهد بودیم که برخی مدیران انگشت شمار شهرستان که خود را تافته جدا بافته ای می دانند بدون توجه به نامه رسمی و ابلاغ شده از سوی فرمانداری که در جلسات صرفا خبرنگاران رسمی دعوت شود ، از خبرنگاران تلگرامی بهره می برند و با وجود آنکه شهرستان دارای نشریات و پایگاه های خبری رسمی است، اما دعوت از آنها نمی شوند.

تغییر در روش اعطای آگهی و بروز مشکلات برای خبرنگاران

در گذشته بسیاری از خبرنگاران با گرفتن آگهی های مختلف حتی اگر تعداد آن کم بود به امرار معاش می پرداختند، اما در حال حاضر که وضعیت آگهی و رپرتاژ چندان مناسب نیست اندک منبع درآمد نیز از خبرنگاران گرفته شده است و تنها صاحبان و مدیران مسئول نشریات بزرگ بهره مند می شوند.

بارها شاهد سلیقه ای عمل کردن برخی از ادارات شهرستان در بحث سفارش آگهی به نشریات بوده ایم و این مشکل برای پایگاه های خبری بسیار حاد تر هست .دغدغه ها و مشکلات خبرنگاران همواره زیاد بوده است. 

و اما سخن آخر ....

 انتظاری که امروز جامعه از خبرنگار دارد تاختن بر فقر و فساد و تبعیض است که بنابه فرموده مقام معظم رهبری باید این سه مشکل اساسی در سطح جامعه از بین برود.

تابحال هرچه گفتیم و خواهیم گفت بایدهایی است که برای خبرنگاران تعیین کرده و می‌کنیم اما سوال اساسی اینجاست آیا واقعاً فریادرسی برای خبرنگاران به عنوان مهم‌ترین، پویاترین، خستگی‌ناپذیرترین، مقاوم‌ترین و بی‌ادعاترین سربازان عرصه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی جامعه وجود دارد؟  آیا مرهمی برای دردهای پنهان و رنج‌های بی‌پایان خبرنگاران هست؟

آیا کسی پیدا خواهد شد که از خبرنگاران حمایت کند تا آنها بدون داشتن دغدغه مالی و بدون تهدید و تطمیع و ارعاب  فعالیت کنند؟

آیا روزی خواهد آمد که دستمزد خبرنگاران با تعداد خطوط نوشته‌هایشان و به طولانی بودن دقایق گزارششان محاسبه نشود؟ آیا کسی هست شرایطی فراهم کند تا معنای واقعی خبرنگار مستقل در سطح جامعه عینیت یابد؟

اینها فقط چند سوال از ده‌ها سوالیست که در ذهن خبرنگاران واقعی وجود دارد و به این امید و برای خدا و برای خدمت به خلق خدا فعالیت می‌کنند که شاید روزی فرا برسد و دیگر ترس و دغدغه‌ای جز بیان واقعیت‌ها و حقایق نداشته باشند.

یاداشت : ابراهیم ایلخانی / خبرنگارشهرستان شبستر

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.