کد مطلب: 2814
شنبه ۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۹:۲۶

حمام قديمي روستاي بنيس در فهرست آثار ملي ثبت شد

گلشن راز: در اجراي ماده يک از قانون تشکيلات سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور و به پيشنهاد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي«حمام قديمي روستاي بنيس» در فهرست آثار ملي ثبت شد.

به گزارش گلشن راز  ،به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي، مهندس محمدي ضمن اعلام مطلب فوق گفت: اين حمام در روستاي بنيس از توابع دهستان گوني شرقي در شهرستان شبستر قرار دارد و قدمت آن به دوره پهلوي بر مي‌گردد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي افزود: اين حمام 320 متر مساحت دارد و بناي آن از ارتفاع 590 سانتي متري برخوردار است. مالکيت آن دولتي بوده و در حال حاضر در اختيار شوراي اسلامي روستاي بنيس است و يک بار نيز پس از ساخت توسط اهالي در سال 1370 بازسازي و مرمت شده است.

محمدي به مشخصات اين اثر اشاره کرد و گفت: بناي حمام بنيس بيش از 2 متر پايين تر از سطح زمين با مصالح آجري و پوشش هاي متفاوت (نيم دايره اي، کجاوه اي، چهار تاقي) ساخته شده است. ورودي دهليز آن با تاق نيم دايره اي ،بينه آن با پوشش تاق چشمه(3 عدد چهار تاقي) راهروي بين گرمخانه و بينه پوشش نيم دايره اي که سرويس هاي بهداشتي حمام (همانند بيشتر حمام ها) در اين قسمت قرار دارد و پوشش آن به شکل کجاوه اي است.

محمدي تصريح کرد:بنا از نظر طولي کاملا قرينه ساخته شده است و قسمتي از ساختمان بنا که به احتمال زياد براي قسمت زنانه استفاده مي شده، تخريب شده است.

 مهندس تراب محمدي افزود:اين بنا به شماره23145 در فهرست آثارملي کشور ثبت شده است و از تاريخ ثبت ، ضمن رعايت حقوق مالکانه، تحت نظارت و مراقبت اين سازمان بوده و هرگونه اقدام و عملياتي که منجربه تخريب يا تغييرهويت اثر شود ، ممنوع بوده است.

حمام قدیمی( بنیس) آخرین مراحل بازسازی و تبدیل به استخرسوناوجکوزی باهمت خیرین می گذاراند .

انتهای خبر / 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.