کد مطلب: 2836
چهارشنبه ۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۲۰:۹

تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛

کتاب­ کهن‌دیار شیشوان منتشر شد

گلشن راز: کتاب­ «کهن‌دیار شیشوان» از سوی امیر چهره­‌گشا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر منتشر شد.

به گزارش گلشن راز  ، امیر چهره­‌گشا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در شبستر درباره این کتاب اظهار کرد: «بنا به اظهارات اکثر سیاحان و مورخان که به منطقه آذربایجان سفر و از منطقه شیشوان دیدن کرده­‌اند، این دیار بعد از تبریز ولیعهد‌نشین به سبب اسکان ملک قاسم‌میرزا و دیگر شاهزاده­‌های قاجاری، یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی آذربایجان محسوب می­‌شد.»

دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی شبستر با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی شیشوان، عبور رودخانه و به تبع آن وجود زمین­‌های حاصل‌خیز و مهم‌­تر از همه وجود مردمان سخت‌‌کوش ممتاز بوده افزود: «وجود چنین ظرفیت‌های بارز در توسعه یک منطقه، خط بطلان بر ادّعاهایی است که پیشرفت و آبادانی این دیار را مدیون افراد خاص بدانیم.»

به گزارش آنا، کتاب«کهن‌دیار شیشوان: نگاهی به جغرافیای طبیعی، انسانی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی منطقه شیشوان عجب­‌شیر» از سوی نشر اختر تبریز در 424 صفحه و تیراژ 1000 نسخه چاپ و با قیمت 40 هزار تومان به بازار آمده است.

این کتاب در سه فصل با عنوان­‌های سیمای عمومی شیشوان، شیشوان از منظر دیگران، شیشوان در گذر زمان تهیه شده و دو بخش دیگر شامل اسناد، تصاویر، منابع و فهرست اعلام کتاب است.

فصل اول شامل مباحثی مانند موقعیت جغرافیایی شیشوان، دیدگاه‌­های مختلف درباره وجه تسمیه شیشوان، تاریخچه تقسیمات کشوری، تاریخچه فرهنگ، آثار تاریخی و شیشوان از منظر شعر شاعران است.

فصل دوم به نوشته‌­های سیاحان و جهان‌گردانی که از این دیار دیدن کرده‌­اند، اختصاص دارد. فصل سوم نیز اشاره به برخی از مهم­‌ترین رویدادهای تاریخی شیشوان از قبیل فتنه شیخ عبیدالله شمزینی، مسئله کشتیرانی دریاچه ارومیه، حضور نیروهای نظامی روس در جریان جنگ جهانی اول در منطقه عجب‌­شیر و شیشوان، قیام حسین‌قلی­‌خان گنجه­‌ای شیشوانی و بالاخره نقش شیشوان در وقایع ظهور فرقه دموکرات آذربایجان دارد.

این هیجدهمین کتاب امیر چهره­‌گشاست. عنوان تعدادی از کتاب­‌های چاپ شده وی شامل؛ یادمان صفرخان، زندانی زمان، نگاهی به مبارزات باسابقه‌­ترین زندانی سیاسی جهان، صفرخان قهرمانیان، تاریخ عجب‌شیر، پیشگامان تاریخ و فرهنگ آذربایجان، عجب‌شیر در گذر زمان، زندگی­‌نامه و آثار دکتر حسین دوزگون، سهند دونیاسی، فیزیک نور، امامزاده‌های آذربایجان و شمال‌غرب ایران، امام­زاده‌­های آذربایجان و شمال‌غرب ایران، تاریخ امکنه شریفه و رجال برجسته، شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و ارومیه از منظر روزنامه­‌های دوره ناصری است.

کتاب «کهن‌دیار شیشوان» شهریور جاری در سالن آمفی­ تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شبستر رونمایی شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.