کد مطلب: 2953
پنجشنبه ۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۰

فرماندار شهرستان شبستر :

انتقاد از موانع دست و پاگیر و زاید نظام بانکی/ رشد اقتصادی مستلزم رونق گرفتن فضای کسب و کار است

گلشن راز: فرماندار شهرستان شبستر با انتقاد از موانع دست و پاگیر و زاید نظام بانکی از مدیران بانکهای عامل شهرستان خواست با استفاده از اختیارات خود زمینه خدمت رسانی و جلب رضایت مردم را فراهم کنند. چرا که این شهرستان در تصویب و معرفی طرح ها رتبه دوم استانی را دارد.

به گزارش گلشن راز  ، حسن مستفید صبح امروز در کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان شبستر با بیان اینکه برای رسیدن به مسیر توسعه باید زیرساخت های سرمایه‌گذاری را فراهم آوریم، اظهار داشت: دستگاههای اجرایی باید برای رفع موانع سرمایه‌گذاری و رسیدن به توسعه باید با سرمایه‌گذاران ارتباط تنگاتنگ داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در منطقه ای که دارای تعدد شهرک‌های صنعتی است موجب پایداری اشتغال می‌شود تصریح کرد: تنها جذب اعتبار ملاک نیست، بلکه هدف اصلی از جذب بیشتر این تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید است و کمیته نظارت برای پیگیری مستمر و به سرانجام رساندن این طرح‌ها بر اساس آئین‌نامه تشکیل شده و در طول مسیر پرداخت آن نظارت دارد تا این طرح‌ها بدون انحراف و منجر به اشتغال پایدار شوند.

مستفید گفت: رصد و پیگیری لازم پرداخت تسهیلات و معرفی طرح از طریق سامانه کارا انجام می‌شود و مبنا برای همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها همین سامانه کارا  و اشتغال است و به منظور تحلیل محتوای این سامانه‌ها و آسیب‌شناسی طرح‌های ثبت‌نام شده به صورت مرتب نشست‌های لازم تشکیل می‌شود.

وی بر لزوم تعیین تکلیف شدن پرونده‌های در دست بررسی و معرفی شده به بانک‌ها تاکید کرد و افزود: دستگاه‌های تخصصی و بانک‌های عامل ارزیابی کلی از طرح ها را انجام دهند و با حفظ عدالت در تقدم و تاخر طرح‌ها، پروژه‌های دارای توجیه و با کیفیت را معرفی، تصویب و پرداخت حمایت کنند. لذا فرآیند پیگیری روند جذب تسهیلات باید مستمر باشد و کمیته‌های کارشناسی فعالیت خود را دو چندان کنند تا شهرستان سهم قابل توجهی از این تسهیلات که منجر به اشتغال می شود، جذب کند تا این شهرستان با کسب رتبه اول استانی در نداشتن بیکاری، آن را در این شهرستان جشن بگیریم.

وی همچنین با انتقاد از موانع دست و پاگیر و زاید نظام بانکی از مدیران بانکهای عامل شهرستان خواست با استفاده از اختیارات خود زمینه خدمت رسانی و جلب رضایت مردم را فراهم کنند. چرا که این شهرستان در تصویب و معرفی طرح ها رتبه دوم استانی را دارد.

فرماندار شبستر طولانی شدن زمان پرداخت تسهیلات توسط بانک‌های عامل را موجب تنزل این شهرستان به رتبه شش استانی دانست و خاطرنشان کرد: برای حل این چالش، زمان استعلام طرح‌ها به حداقل رسانده شود و بانک‌های عامل و دستگاه های اجرایی طرح‌های فراگیر و اشتغال روستایی را در اولویت کاری خود قرار دهند.

رئیس کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان شبستر با انتقاد از عدم حضور تعدادی از اعضای کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری تصریح کرد: ضمن تعیین تکلیف این تعداد از اعضاء اعلام می کنم جلسات رسمی شهرستان باید در وقت معین شروع، و از حضور برخی مدیران بعد از سپری شدن یک ربع از شروع جلسات و یا جانشین بدون هماهنگی قبلی جلوگیری به عمل خواهد آمد تا نظم خاصی به جلسات داده شود.

تا زمانی که فضای کسب‌ و کار رونق نیابد رشد اقتصادی میسر نمی‌گردد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی به ایجاد مزیت برای کارآفرینان در لایه‌های مختلف را از جمله برنامه‌های مورد حمایت وزارت متبوع دانست و گفت: در راستای حمایت از کارآفرینان به طور سالیانه کارآفرینان برتر انتخاب می‌شود که در این راستا تلاش داریم به ترویج آموزش‌های خود در عرصه کارآفرینی بپردازیم.

میراحد حسینی در بخشی از سخنان خود به فرهنگ، دیانت و نجابت مردم شهرستان شبستر اشاره کرد و گفت: شهرستان شبستر دارای ظرفیت عظیمی در توسعه صنعت است و با اجرای  طرح های فراگیر و روستائی امیدواریم شاهد رشد افزون این شهرستان در بخش تولید و خدمات باشیم.

 دبیر کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی ادامه داد: اکثر مدیران توانمند کشوری از این خطه هستند و در این راستا انتظار قابل توجهی از کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری این شهرستان در کاهش نرخ بیکاری را داریم.

میراحد حسینی در بیان راهکارهای بهبود فضای کسب‌ و کار اظهار داشت: تا زمانی که فضای کسب‌ و کار رونق نیابد رشد اقتصادی میسر نمی‌گردد. در شرایط کنونی، باید زمینه را برای بهبود فضای کسب‌ و کار و ارتقای بهره وری تولید فراهم نمائیم تا اشتغال و تولید شکوفا یابد. که در این میان کانون کارآفرینان نیز بر حسب مسئولیت اجتماعی خود و با برنامه‌ریزی و پیگیری می‌تواند  زمینه را برای رشد و تعالی فضای کسب‌ و کار فراهم کند.

دبیر کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری استان با تاکید بر اینکه نظر کارشناسی اعضاء این کار گروه موجب ایجاد اشتغال پایدار و جذب تسهیلات و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه شهرستان می‌شود، اظهار داشت:  تسهیلات پرداختی به متقاضیان در دو بخش اشتغال فراگیر و روستایی موجب جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار شود.

در نشست کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری شبستر مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بیان داشت: با تاسیس یک مرکز کارآفرینی و ارائه خدمات، می توان راه را برای بهبود فضای کسب‌ و کار و رفع موانع کارآفرینی فراهم نمود. ضمن آنکه مشکل کنونی رشد اقتصادی نبود فرهنگ تولید و کارآفرینی است که باید تمام دستگاه‌های متولی به اهمیت آن توجه بیشتری نمایند .

یونس طاهری در این نشست به تشریح وضعیت سامانه کارا، چگونگی گزارش گیری و ثبت مراحل ثبت نام افراد متقاضی تا تایید نهایی برای پرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: رتبه‌بندی تخصیص اعتبارات بر اساس طرح‌ها و مصوباتی است که در بانک‌ها بارگذاری شود.

مدیر کارآفرینی و اشتغال با بیان اینکه کمیته نظارت و کمیته فنی درست و همسو با هم کار کنند، ادامه داد: اعتبار طرح ها برای شهرستان‌ها محدودیت ندارد و براساس میزان تقاضا در شهرهای مختلف استان اختصاص داده می شود. لذا از آنجاییکه فرصت جذب این تسهیلات برای شهرستان ها محدود است باید برای گرفتن نتیجه مطلوب روند رسیدگی به پرونده ها سرعت گیرد تا شاهد جذب اعتبار بیشتر در جهت اشتغالزایی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه طرح‌های پیشنهادی باید قبل از نام نویسی توسط اداره مربوطه دارای تائیدیه و توجیه اقتصادی باشد، افزود: تصویب نهایی این طرح‌ها و معرفی به بانک بر اساس میزان اشتغال زایی و توجیه اقتصادی در منطقه است.

مدیر اشتغال و کارآفرینی استان، بحث کارآفرینی را از دیگر بحث‌های اساسی عنوان کرد و گفت: این برنامه به منظور ارتقای سطح کارآفرینی انجام می‌ شود و معتقد هستیم ارائه آموزش محض در این زمینه لزوما کارآیی ندارد بلکه سعی داریم با کاربردی کردن این امر کارآفرینان در عرصه‌های جهانی حضور پیدا کنند.

در پایان از کارآفرینان برتر شهرستان شبستر ، منتخب دوازدهمین جشنواره استان آذربایجان‌شرقی تجلیل به عمل  آمد.

انتهای پیام/علیرضا خوش نیت

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار