کد مطلب: 3029
چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۸:۰

معصومه آقاپور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس :ایجاد نرم افزاری خاص برای جلوگیری از اعمال سلیقه بودجه ای/همراهی مجلس و دولت در تدوین بودجه ۹۸ یک ضرورت است

گلشن راز:عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر بودجه ملی در شرایط سخت اقتصادی موجود برای سال آینده از وارد کردن بودجه ۹۸ به سیستم و نرم افزاری برای جلوگیری از اعمال سلیقه ای بودجه و جلوگیری از تصمیمات لحظه ای و افزایش بودجه برخی مناطق بدون ضابطه و آیتم های تعیین شده، خبر داد.

به گزارش گلشن راز  ، معصومه اقاپور در گفت وگو با «خط اعتدال» به شرایط بحرانی اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: معمولا ردیف بودجه ها بیش از ۸۵ درصد ملی و کمتر از ۱۵ درصد نگاه بخشی نگری و استانی است و تمرکز به نگاه استانی غیر ممکن است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد: برای بودجه ۹۸ هم در مجلس در حال تدوین سازوکاری هستیم که زحمت اصلی آن با آقای تاجگردون و در بخش مدیریت منابع مالی و انسانی آن با آقای نوری است. قرار است کلا بودجه ۹۸ را وارد سیستم نرم افزاری کنیم و در بودجه هر ردیفی آلارم خودش را دارد و اگر بخواهیم هزینه یک استان را افزایش دهیم باید ۴ آیتم درآمدی تغییر کند. هر گونه تغییری به طور لحظه ای در جدول مشخص می شود و امکان تغییر بی ضابطه را می گیرد.

نماینده مردم شبستر در خانه ملت ادامه داد: این عامل زیرساختی باعث می شود بودجه از تصمیم گیری های سلیقه ای و لحظه ای و نگاه بخشی نگری خارج شود و فاصله بگیرد.

آقاپور همچنین به ردیف های خارج از شمول در بودجه اشاره کرد و گفت: یکی دیگراز مواردی که دربودجه ۹۸ انجام می دهیم ردیف های خارج از شمول است تا این مشکل در بودجه سال آینده حل شود و دیگر تغییر سلیقه ای اعمال نشود.

او تصریح کرد: نکته مهم دیگر در بودجه ۹۸ با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریمی سال آینده، اولویت بندی طرح ها و پروژه ها است. یکی ازمشکلات ما این است که اولویت بندی نمی کنیم و همه کارها را یکباره می خواهیم انجام دهیم. این کار هزینه انجام پروژه ها را به حدی بالا می برد که امکان انجام را از ما می گیرد.

این نماینده دور دهم مجلس اضافه کرد: با توجه به شرایط بد اقتصادی و مشکلات تحریمی معتقدم باید اقداماتی برای توجه به بودجه ملی انجام شود. در شرایط فعلی که با بحران اقتصادی مواجه هستیم همراهی مجلس و دولت برای تدوین بودجه به دوراز اختلافات جناحی و سیاسی یک ضرورت است.

او تاکید کرد: باید وحدت کامل داشته باشند و با همراهی و همدلی بتوانیم اولین هدف که تامین رفاه و معیشت مردم و ایجاد منابع درآمدی جدید و تولید و اشتغال است را به سرانجام برسانیم. ضمن اینکه امیدوارم همه همکاران مجلس بتوانیم با پرداخت یارانه پنهان و غیر نقدی تصمیم گیری صحیحی داشته باشیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین به پیشنهادی که در جلسه کمیته اقتصادی این کمیسیون با رئیس سازمان برنامه و بودجه داده است، اشاره کرد و گفت: در کمیته اقتصادی کمیسیون که با حضور دکتر نوبخت و مسئولان تشکیل شد، پیشنهاد خرید مشمولان غایب سربازی که در بودجه ۹۸ حذف شده بود را دادم که اضافه شوند و به عنوان یک منبع درآمدی برای پروژه های روستایی و اشتغال روستایی مورد استفاده قرار گیرد و به احتمال زیاد مورد موافقت قرار می گیرد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این شرط که «اگر کمپین جدید نه به بخشی نگری بودحه ۹۸ اگر درست فعالیت کند و وارد موارد سیاسی نشود و اعتراضاتی ایجاد نکند؛ تفرقه انگیز نشود و بتواند به نمایندگان برای بودجه ۹۸ کمک کند»، آن را مورد تایید دانست و گفت که او هم بااین شرایط به این کمپین می پیوندد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.