کد مطلب: 3049
شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۱:۲۷

در پنهان و پیدای حذف صفرها از پول ملی

گلشن راز: هنوز یک ماه نمی شود که بانک مرکزی از ایران‌چک جدید پانصد هزار ریالی با تاکید بر عدد ۵۰ و محو چهار صفر رونمایی کرده است.

هنوز یک ماه نمی شود که بانک مرکزی از ایران‌چک جدید پانصد هزار ریالی با تاکید بر عدد ۵۰ و محو چهار صفر رونمایی کرده است. اقدامی که همزمان با سخنان عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون حذف چهار صفر از پول ملی صورت گرفت و جو روانی جامعه را برای تصویب و اجرایی شدن این طرح آماده می کرد. اما آیا این اتفاق را می‌توان شروعی مناسب برای رسمی‌شدن تومان و یا حذف صفرها از پول ملی دانست؟ به اعتقاد من پاسخ خیر است.
طی یکی دو سال اخیر ارزش ریال ایران مقابل دلار به پایین‌ترین حد خود رسید و حالا در گزارش‌های جهانی،ریال به عنوان یکی از پول‌های کم‌ارزش جهان شناخته می‌شود.اما به نظر نمی‌رسد رونمایی از اسکناس جدید 50هزار تومانی نشانگر حذف صفر و رسمی‌شدن تومان به جای ریال باشد.چرا که از یک سو ابتدا باید این طرح تامین اعتبار شود و براساس اعلام کارشناسان، چاپ اسکناس های جدید پس از حذف چهار صفر ، سه تا شش هزار میلیارد تومان هزینه و دو سال زمان نیاز دارد که در شرایط امروز اقتصادی که مسائل مهم‌تری بدون بودجه مانده‌اند، بعید است دولت و مجلس حاضر به اجرای آن شوند. 
از سوی دیگر دولت از آثار تورمی و روانی این موضوع نگران است. چراکه با این اقدام ممکن است برخی اقلام در بازار بیش از قیمت واقعی نرخ‌گذاری شوند.اما در روی دیگر این سکه با وجود آنکه تولید اسکناس هزینه دارد، اما حذف چهار صفر از پول ملی به کاهش تعداد اسکناس در جریان مبادلات کمک می‌کند و در بلند مدت صرفه‌جویی مالی در زمینه چاپ اسکناس در بر خواهد داشت.
با همه این تفاسیر نباید فراموش کرد که طی سال های گذشته با نوسانات متعددی در بازار ارز، سکه و مبادلات تجاری مواجه بودیم، اما هیچ کدام از بسته‌های سیاستی دولت نتوانسته‌اند به این مشکلات پایان دهند. ناگفته پیداست که به بیراهه می‌رویم و سیاست‌های فعلی اقتصادی اثرگذار نیست و صدالبته اینکه متاسفانه نظام پولی کشور دچار وضعیتی بیمارگونه شده است. امروز بیش از پیش باید ارتقای شاخص‌های اقتصادی همچون افزایش تولید، نرخ سرمایه‌گذاری، حضور سرمایه‌گذاران خارجی، کنترل تورم و... در اولویت باشند و پیش از حذف صفرها از پول ملی در دستور کار دولت قرار بگیرند.
پس در گام نخست برای اصلاحات پولی لازم است ابتدا به یک شرایط نرمال اقتصادی برسیم. در شرایط فعلی باید بپذیریم که حذف صفر از پول ملی هیچ اثری در قدرت خرید مردم ندارد و فقط نحوه محاسبات و نگهداری حساب‌ها را ساده‌تر می‌کند و نهایتا از لحاظ روانی بی‌ارزش بودن پول ملی را کمتر نشان خواهد داد. به بیان ساده تر ظاهر عوض می‌شود، اما در واقعیت هیچ تغییر مهمی در شرایط اقتصادی جامعه رخ نمی‌دهد.

دکتر امیرساعدی_داریان عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار