کد مطلب: 3104
دوشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۸:۱

سمینار نوآوری در اقتصاد مقاومتی درشبستربرگزارشد

گلشن راز: سمینار نوآوری در اقتصاد مقاومتی در راستای تفاهم نامه چهارجانبه منعقده فی مابین فرمانداری شبستر، دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور شبستر، شرکت تعاونی توسعه همیار، با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و فعالان عرصه تولید و سرمایه گذاری و شهرداران شهرستان و برخی از روسای ادارات شهرستان در محل آمفی تئاتر علامه جعفری دانشگاه آزاد اسلامی شبستر برگزار گردید.

به گزارش گلشن راز  ، سمینار نوآوری در اقتصاد مقاومتی در راستای تفاهم نامه چهارجانبه منعقده فی مابین فرمانداری شبستر، دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور شبستر، شرکت تعاونی توسعه همیار، با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و فعالان عرصه تولید و سرمایه گذاری و شهرداران شهرستان و برخی از روسای ادارات شهرستان در محل آمفی تئاتر علامه جعفری دانشگاه آزاد اسلامی شبستر برگزار گردید.

این سمینار با سخنرانی مهندس مستفید فرماندار شهرستان با موضوع پتانسیل ها و ظرفیتهای اقتصادی شهرستان شبستر آغاز شد.

مستفید با تاکید بر پتانسیل های اقتصادی شهرستان شبستر و استفاده از ظرفیت های جوانان خلاق و نوآور این منطقه افزود: دانشگاه زمانی موفق خواهد شد و رسالت خود را به نحو شایسته انجام خواهد داد که بتواند بخش کارآموزی صنعت را در خود تقویت و فعال نماید و این فعال سازی بایستی برنامه ریزی شده باشد.

فرماندار گفت: عدم زیرساخت‌های مناسب جهت ایجاد و توسعه اشتغال مبتنی برصادرات و عدم رقابت‌پذیری محصولات از جمله مواردی‌است که برخی تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است.

مستفید گفت : سهم صنایع کوچک و متوسط در اشتغال، تولید و صادرات، بالا و قابل ملاحظه است و در مجموع می‌توان بیان کرد وضعیت صنایع کوچک و متوسط به لحاظ وسعت، جایگاه نسبی، رونق و رکود، بیانگر میزان سلامت اقتصاد و توان آن برای رشد اقتصادی است.

وی گفت: مطالعات و بررسی های اقتصادی نشان می دهد که هر چه یک کشور از نظر اقتصادی در سطح بالاتری قرار داشته باشد، تکیه توسعه صنعتی آن بیشتر بر صنایع کوچک معطوف می گردد. در واقع واحدهای صنعتی کوچک نقشی اساسی در ایجاد اشتغال، افزایش تولید، توسعه صادرات و حضور در بازارهای جهانی دارند لذا حمایت از صنایع کوچک و متوسط از مهمترین وظایف دولت است و می بایست مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار شبستر تاکید کرد؛ مجموعه فرمانداری در چارچوب قوانین و مقررات و با توجه به شرح وظایف سازمانی در خدمت سرمایه گذاران و صاحبان صنایع و تولید در شهرستان است و از ایده های نو و خلاقانه حمایتهای قانونی را بعمل خواهد آورد.

سمینار با سخنرانی دکتر محمد فرزاد عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر و نماینده وزیر دفاع در غرب و شمالغرب کشور با موضوع کارآفرینی با استفاده از فناوری های نوین در شرایط اقتصاد مقاومتی ادامه یافت.

سپس آقای منافی آذرمدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران با موضوع چالشهای موجود در توسعه شرکتهای نوآور و کارآفرین در شهرستان ضمن ارائه پاورپوینت سخنرانی نمودند.

دکتر مهدی برقی مدیر گروه دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز و دبیر انجمن اقتصاددانان غرب کشور با موضوع بررسی تحولات اخیر نرخ ارز و تاثیر آن بر وضعیت اقتصادی کشور و همچنین موضوع تبدیل تهدیدهای اقتصاد جهانی به فرصت های ورود به بازار جهانی ، سخنران بعدی این سمینار بودند.

در خاتمه مهندس حسین عبداللهی معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شبستر و دبیر سمینار به جمع بندی و ارائه اهداف برگزاری سمینار و همچنین نقشه راه ترسیم شده برای همایش ایده های نوین کسب و کار در سال آتی پرداختند.

عبداللهی ضمن تشکر از همه دست اندرکاران سمینار گفت: هدف از برگزاری سمینار و همایش سال آینده، ایجاد حلقه اتصال بین دانشگاه و صنعت است که از طریق استارتاپ و تجاری سازی این پیوند صورت خواهد گرفت، همان مساله ای که در شهرستان مورد غفلت واقع شده است.

معاون فرماندار شبستر ضمن تشکر از حمایت های آقای دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی و آقای دکتر واعظی رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و همچنین دکتر معصومی رئیس دانشگاه پیام نوراستان افزود؛ با توجه به بازدید آقای دکتر واعظی و دکتر معصومی و اعلام موافقت مبنی بر ایجاد مرکز رشد شهرستان شبستر، این سمینارها و جذب ایده های نوین کسب و کار یقیناً می تواند زمینه ایجاد اشتغال و حمایت از کارآفرینان تحصیل کرده در شهرستان را فراهم نماید.

دبیر سمینار ابراز امیدواری کرد: طبق اعلام آقای دکتر واعظی رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی موافقت نامه تاسیس مرکز رشد شهرستان شبستر در حال تنظیم است و انشاالله مرکز رشد شهرستان تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.

عبداللهی ضمن تاکید بر اینکه از طریق مرکز رشد ایده های نو و خلاقانه تجاری سازی شده و محصول نهایی تولید شده، از سوی سرمایه گذاران منطقه حمایت می گردد، افزود؛ با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد و حمایت های پارک علم و فناوری استان، ضمن تحقق منویات مقام معظم رهبری و تحکیم پایه های اقتصاد مقاومتی می توانیم نسبت به تکمیل حلقه وصل دانشگاه به صنعت اقدامات شایسته ای در راستای ایجاد اشتغال و تولید در شبستر انجام دهیم.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شبستر گفت: درواقع سال آینده پس از جذب ایده های نوین و خلاقانه، نقشه راه ترسیم شده برای تجاری سازی، منتهی به مرکز رشد شهرستان شبستر خواهد شد که از مهمترین آثار آن در شهرستان می توان به ایجاد اشتغال و حمایت از کارآفرینان تحصیل کرده و همچنین افزایش تولید اشاره نمود.

در پایان عبداللهی تاکید کرد: اگر با استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در مرکز رشد شهرستان، از بین ایده های جذب شده در سال آینده بتوانیم، تنها دو مورد را تجاری سازی کنیم، ما به عنوان نماینده دولت در شهرستان، به هدف خود که همانا، ایجاد اشتغال و افزایش تولید است، رسیده ایم.

همایش جذب ایده های نوین کسب و کار در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.