کد مطلب: 3122
شنبه ۱۳۹۸/۱/۱۷ - ۸:۱

معصومه آقاپور علیشاهی:

مسئول بنز سوار نمی‌تواند از تولید داخل حمایت کند/ افزایش قیمت پسته کار دلالان بود

گلشن راز: نماینده مردم شبستر در مجلس گفت: هنوز در داخل کشور اهتمام جدی و باور و یقین برای تحقق این شعار نیست، و اولین عاملی که به تحقق این شعارکمک می کند دست برداشتن از اختلاف های سلیقه ای، گروهی، جناحی و متمرکز شدن بر تولید داخلی که مزیت نسبی و افزایش کیفیت کالا را هم مد نظرداشته باشیم.

به گزارش گلشن راز  ، معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص شعار سال ۹۷ مبنی بر «حمایت از تولید داخل» اظهار داشت: همه مسئولان برای تخقق شعار سال تلاش خود را کردند اما باید این را در نظر بگیریم که شرایط تحریم شرایط بسیار سختی است؛ به طوری که اگرچه این شعار متناسب با وضعیت اقتصادی کشور انتخاب شد، اما عوامل بیرونی که در کشور حاکم بود مثل عوامل سیاسی و تحریم موجب شد که حساسیت این شعار بالا رود.

اختلافات جناحی؛ عامل محقق نشدن شعار سال

وی با بیان اینکه عوامل داخلی و مدیریت هم روی این شعار تاثیر گذاشت تصریح کرد: اعتقادم بر این است که هنوز در مدیریت داخلی و داخل کشور اهتمام جدی و باور و یقین برای تحقق این شعار نیست، اولین عاملی که به تحقق این شعارکمک می کند دست برداشتن از اختلاف های سلیقه ای، گروهی، جناحی و متمرکز شدن بر تولید داخلی است.

عضو کمیسیون اقتصادی با تاکید بر لزوم مزیت نسبی و افزایش کیفیت کالای داخلی تصریح کرد: حتی اگر تولید داخلی و مصرف کالای داخلی هم افزایش پیدا کند، اما هنوز مزیت نسبی برخی از کالاها درکشور به دست نیامده است از طرف دیگر وقتی کیفیت کالاها بالا نرفته باشد کارکرد نام گذاری ها در برهه های کوتاه مدت اتفاق می افتد.

نماینده مردم شبستر خاطرنشان کرد: مزیت نسبی خیلی مهم است به عبارت دیگر قرار نیست در همه کالاها تولیدکننده اصلی باشیم؛ باید ببینیم از میان این همه کالایی که تولید می کنیم کدام کالا می تواند برندی جهانی باشد تا روی آن کالا و صنعت متمرکز شویم. وارد شدن در موضوع تولید همه کالاها فقط هزینه بر است و هیچ وقت به یک جایگاه جهانی در تولید دست پیدا نخواهیم کرد.

اصلاح قوانین در راستای حمایت از تولید داخل

آقاپور علیشاهی در پاسخ به این سوال که مجلس در یکسال گذشته برای تحقق این شعار چه کارهایی انجام داده توضیح داد: مجلس در این مدت خیلی تلاش کرد و در کمیسیون اقتصادی در این زمینه اقداماتی مانند اصلاح قوانین کسب و کار برای رفع موانع موجود هم صورت گرفت.

وی به برخی قوانین اصلاح شده هم اشاره کرده و گفت بعد از تشکیل فراکسیون تولید، اصلاح قوانین مانند مانند مالیات بر ارزش افزوده و قوانین بانکداری نیز در دستور کار کمیسیون قرار گرفت به طوری که حتی بخشودگی جریمه بدهی تسهیلاتی بانک ها و موسسات اعتباری به منظور تشویق تولیدکنندگان اجرا شد. از طرف دیگر قوانین گمرکی برای برطرف کردن موانع ورود مواد اولیه به کارخانه ها و صندوق مکانیزه فروش هم اصلاح شد.

آقاپورعلیشاهی با بیان اینکه در موضوع تحقق شعار سال فقط دولت کم کاری نکرده تصریح کرد: همه نهادها، ارگان ها اعم از سه قوه و حتی مردم در حمایت از تولید کالای ملی کم کاری کردند. این کم کاری از سطح مصرف کننده در خانواده ها شروع شده و تا مدیران بنگاه های اقتصادی که تلاشی برای افزایش کیفیت کالای خود انجام نداده اند، وجود دارد. مردم همچنان به دنبال کالاهای برند بوده و عادات قبلی خود را در نحوه مصرف تغییر نداده اند از طرف دیگر مدیران بنگاه های تولیدی به نکاتی مانند بازاریابی، کیفیت محصول و رقابت با نمونه مشابه خارجی توجهی ندارند.

مسئول بنز سوار نمی‌تواند از تولید داخل حمایت کند

وی در خصوص توصیه مسئولان به مردم در استفاده از کالای داخلی و تناقض بین حرف و عمل آن‌ها نیز اظهار داشت: اعتقاد به مصرف کالای داخلی باید به ایمان مسئولان تبدیل شود؛ به شخصه ماشینی که سوار می شوم پژوپارس بوده و لباس داخلی می پوشم؛ کیف و کفش من از چرم تبریز بوده و یا مبلی که در منزل استفاده می کنم ساخت داخل است. زمانی مردم تولید داخلی را باور می کنند که شاهد استفاده مسئولان از کالاهای تولید داخلی باشند. مسئولی که می‌خواهد از تولید داخلی حمایت کند، ماشین بنز سوار نمی‌شود.

نماینده مردم شبستر در ادامه یادآوری کرد: با وجود افزایش قیمت ارز و بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی، مردم هنوز به این باور نرسیده اند که از کالای داخلی استفاده کنند و متاسفانه متاثر از نرخ ارز، قیمت کالاهای داخلی هم بالا رفته است؛ به عبارت دیگر وقتی قیمت کالاهای داخلی و خارجی همزمان بالا می رود، استفاده از کالای داخلی، اولویتی برای مصرف کننده ندارد؛ سیاستگذاری ها باید به سمتی برود که وقتی قیمت کالاهای خارجی بالا می رود قیمت نمونه داخلی ثابت مانده و یا کاهش یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص افزایش قیمت مواد اولیه ای که واحدهای تولیدی استفاده می کنند توضیح داد: در بسیاری از موارد مواد اولیه از خارج نمی‌آید و فقط به این خاطر که قیمت صادراتی یک کالا بالا رفته، تولید کننده قیمت داخلی را نیز افزایش می دهد.

افزایش قیمت پسته کار دلالان است

آقاپور علیشاهی با اشاره به قیمت شب عید پسته هم گفت: برای ما هم سوال است که چرا قیمت هر کیلو پسته به ۲۵۰ هزار تومان رسیده است؛ پسته ای که خاک، درخت و کشاورزی آن ایرانی است ربطی به قیمت دلار نباید داشته باشد و افزایش قیمت آن کار دلالانی بوده که به کشور خیانت می‌کنند؛ این مساله ربطی به نظارت و کنترل ندارد و مردم باید خودشان نسبت به همدیگر انصاف و رحم داشته باشند.

نماینده مردم شبستر به مردم توصیه کرد: اقتصاد کشور در سال های اخیر بسیار شکننده شده و از طرف دیگر برای حل این مشکلات اقتصادی و برون رفت از وضعیت فعلی علی رغم تعامل داخلی مسئولان همچنین تعامل با سایر کشورها، مردم نیز باید با همت و اراده بیشتر به مسئولان کمک کنند و مسئولان نیز با اتحاد بیشتر به فکر حل مشکلات مردم باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی در پایان در پاسخ به این سوال که ایام نوروز به سفر خارجی می‌روید یا داخلی هم گفت: این ایام را در حوزه انتخابیه خود یعنی شبستر هستم و البته قصد دارم به همراه خانواده به مدت ۴ روز به شیراز سفر کنم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.