کد مطلب: 3151
شنبه ۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۵۸

عبداللهی معاون فرماندار شبستر:

احیاءوساماندهی دشت قره گل صوفیان ازاهداف اصلی و اولویتهای کشاورزی سال۹۸شهرستان شبستر

گلشن راز: دومین جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی به ریاست عبداللهی معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار در سالن جلسات اداره جهاد کشاورزی شهرستان تشکیل شد.

به گزارش گلشن راز به نقل از روابط عمومی فرمانداری شبستر دومین جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی به ریاست عبداللهی معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار در سالن جلسات اداره جهاد کشاورزی شهرستان تشکیل شد. عبداللهی در این جلسه فلسفه وجودی این کارگروه را هماهنگی دستگاه های اجرایی و خدمات رسان در راستای توسعه بخش کشاورزی شهرستان برشمرد و افزود: از مهمترین وظایف این کارگروه، برنامه ریزی کلان شهرستان در حوزه آب و کشاورزی، رفع موانع اجرایی، تشویق به اصلاح و تغییر الگوی کشت و حفاظت از منابع طبیعی است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار با بیان اینکه شهرستان شبستر با وجود شهرک های صنعتی و نواحی صنعتی روستایی و تعدد واحدهای تولیدی صنعتی، نگین صنعت استان بشمار می رود، افزود: با این وجود حدود ۵۰ درصد از اقتصاد شهرستان وابسته به بخش کشاورزی است و با توجه به نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید، بایستی با تلاش بیشتر در همه واحدها از تولید محصولات کشاورزی داخلی حمایت کنیم.

عبداللهی ضمن بیان اینکه در بحث شارژ چاه های کشاورزی به درخواست صاحبان چاهها یا نماینده قانونی آنها انجام خواهد شد که دستورالعمل آن طی هفته آینده اعلام می گردد، افزود : از لحاظ قانون بدون تمدید پروانه امکان شارژ چاهها مقدور نیست. وی در ادامه گفت:  بهتر است مدیریت مصرف آب و زمانبندی آن به نماینده قانونی چاه ها واگذار گردد تا خودشان در طول تابستان زمان و مقدار اختصاص یافته  را تا آخر تابستان مدیریت کنند.

معاون فرماندار شبستر ضمن تشکر از بخشداران، شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در اجرای طرح همیاران کشاورزی افزود؛ با توجه به میزان تولید گندم شهرستان و مشکلات آرد و نحوه توزیع آن، بایستی موضوع ایجاد واحد غله در سطح شهرستان پیگیری گردد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امورعمرانی فرمانداری شبستر بر فعال سازی کمیته های فنی مشترک ذیل این کارگروه تاکید کرد تا مسائل کارشناسی در آن کمیته ها بررسی و نتایج آن برای تصمیم گیری به  کارگروه آب، خاک و کشاورزی ارائه گردد و جلسات کارگروه به طور منظم و مستمر برگزار شود و خاطرنشان نمود؛ حسب دستور فرماندار شبستر جلسات کارگروه باید در بخش های دیگر شهرستان نیزبرگزار گردد و مسائل بخش های تسوج و صوفیان نیز بصورت اختصاصی در آن جلسات مطرح و رفع گردد.

وی با انتقاد از اینکه رویکرد مقابله با چاه های غیر مجاز در شهرستان مشخص نیست، افزود: چاه هایی که دارای پروانه هستند با الزام به نصب کنتور هوشمند میزان مصرف آنها کنترل می شود ولی چاه های که بصورت غیرقانونی و بدون پروانه حفر شده اند، بصورت نامحدود و بدون زمان بندی آب و جریمه مصرف می کنند و هیچگونه برخورد قانونی با این افراد نمی شود. در این راستا باید چاه های غیرمجاز شناسایی و به شدت با متخلفین برخورد شود و در جهت جلوگیری از مصرف بی رویه و در راستای اجرای بهینه دستور العمل احیاء دریاچه ارومیه در مسدود نمودن چاه های غیر مجاز تسریع لازم بعمل آید.

عبداللهی با تاکید بر اینکه احیاء و ساماندهی دشت قره گل از اولویت های کشاورزی سال ۹۸ شهرستان شبستر باید باشد، افزود: این دشت از ظرفیت و پتانسیل بالایی برای توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال در شهرستان برخوردار است و تمامی دستگاه های اجرایی و خدمات رسان بایستی ضمن همکاری لازم با جهاد کشاورزی در این امر مهم، تا آخر سال این هدف را تحقق بخشند.

ابتدای جلسه با گزارش مبسوط از عملکرد اداره جهاد کشاورزی شهرستان و واحدهای تابعه آن در سال ۹۷ توسط افشانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارائه شد.

 سلیمان زاده رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان گزارشی از عملکرد سال ۹۷ را ارائه نموده و خواستار حمایت های لازم در کمیته برنامه ریزی شهرستان بمنظور تخصیص اعتبارات بیشتر برای اجرای طرحهای آبخیزداری در سطح شهرستان شد.

در ادمه خانم عباسی نماینده هیئت مدیره صندوق  خرد زنان حمایت از توسعه فعالیتهای کشاورزی شهرستان شبستر، توضیحات مفصلی از نحوه تشکیل، اهداف و مطالبات این صندوق را بیان نمود.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.