کد مطلب: 3198
یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۰:۵۲

حمیدرضا ایلخانی :

مدیرکارخانه تولیدکاغذدرشبستر : با تمام ظرفیت کار می کنیم

گلشن راز: مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شبستر اعلام کرد: ما با تمام ظرفیت کار می کنیم و متاسفانه از عهده سفارش هایمان برنمی آییم.

به گزارش گلشن راز حمیدرضا ایلخانی روز یکشنبه به خبرنگار ما گفت: کارخانه تولید کاغذ از سنگ ما از نوع «های تک» (فناوری با سطح بالا) است که با 7.6 میلیارد تومان سرمایه گذاری ایجاد شده و با 6 نفر نیروی انسانی کار می کند.
وی افزود: مشکلات را با دشواری مدیریت می کنیم و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، اما به لطف خدا کارها را پیش می بریم و نگرانی از بابت بازار تقاضا نداریم. 
وی ادامه داد: خوشبختانه از بابت سرمایه در گردش مشکلی نداریم، زیرا فروش کاغذ در بازار به شکل نقدی است و قیمت کاغذی هم که ما عرضه می کنیم، 12 هزار تومان از قیمت بازار پایین تر است، زیرا از منابع این مملکت استفاده می کنیم و معتقدم در مواقع بحرانی تولیدکنندگان باید کمک حال مردم و مسوولان باشند.
مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ شبستر ادامه داد: دانش فنی این کارخانه تنها در اختیار چهار کشور دنیاست و توانسته ایم این دانش فنی را به آذربایجان شرقی منتقل و۷۰ درصد دستگاه های لازم برای تولید این نوع کاغذ را هم از نظر دانش فنی و فرمولاسیون بومی سازی کنیم.
وی توضیح داد: کاغذی که در این کارخانه تولید می شود، کیفیت بالایی دارد و در نوع خود در خاورمیانه منحصر به فرد است.
وی افزود: ۸۰ درصد مواد تشکیل دهنده این کاغذ کربنات کلسیم می باشد و به همین دلیل بازیافت آن آسان است و مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد.
ایلخانی اضافه کرد: قیمت تمام شده این کاغذ ۷۰ درصد قیمت تمام شده کاغذهای معمولی است و مهم ترین مزیت آن این است که برای تولید این نوع کاغذ دیگر نیازی به قطع درختان نیست.
وی گفت: ظرفیت سالیانه ما در کارخانه شبستر سه هزار تن است که با ظرفیت کامل کار می کنیم. 
وی یادآوری کرد: اگر شرایط فراهم شود، برنامه ایجاد هفت واحد مشابه را در جاهای دیگر کشور داریم.
مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ شبستر تاکید کرد: ما حاضریم در صورت اعطای ارز مورد نیاز با ارایه هر نوع ضمانت بانکی عند المطالبه و نظارت مستقیم وزارت صمت، ظرف مدت حداکثر ٦ ماه ، پنج هزار تن ظرفیت تولید کاغذ از سنگ کشور را افزایش دهیم 
وی افزود: تجهیزات یک خط ٤ هزار تنی آماده است و در صورت تامین ارز مورد نیاز آن، ظرف حداکثر ٢ ماه این خط که تمام ملزومات آن فراهم می باشد، قابل بهره برداری است و هر ضمانتی بخواهند، می دهیم.
وی ادامه داد: دولت حاضر است برای ٥ هزار تن کاغذ وارداتی، حداقل ٥ میلیون دلار ارز به واردکننده بدهد، ولی حاضر نیست ٢/٥ میلیون دلار، یعنی نصف این مبلغ، را برای ایجاد کارخانه دائمی هزینه کند. 
ایلخانی گفت: تاکید ما این است که بانک مرکزی، وزارت صمت و هر دستگاه نظارتی دیگر هر نوع تضمینی را که بخواهد،ارایه می کنیم؛ حتی حاضریم نهادهای مسوول با وسواس خاص، ارز اختصاصی به ما را خود هزینه کنند یا اصلا ارز ندهند و از محل صادرات پتروشیمی به نرخ دولتی در خارج به تامین کننده پرداخت کنند، تا ما خطوط جدیدمان را راه اندازی کنیم. 
وی یادآوری کرد: ما کاغذی تولید می کنیم که زمینه صادرات دارد و از آرژانتین، آلمان، ترکیه و فرانسه متقاضی داریم.
کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شبستر، شهریور پارسال در شهرستان شبستر در 60 کیلومتری غرب تبریز افتتاح شد.
۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم (Rich Mineral Paper (RMP) و 20درصد بقیه از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن هاست. 
بیشترین سنگ موجود روی کره زمین پایه آهکی دارد و ایران مملو از این نوع سنگ‌هاست و به همین دلیل کارخانه های سیمان زیادی در ایران بنا شده که می‌توان کربنات کلسیم را از آن استخراج کرد.
پروژه تولید کاغذ از سنگ تحولی شگرف در تولید کاغذ از طریق فناوری جدید در عصر مدرن است؛ این فناوری دوستدار محیط زیست بوده و باعث کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی می‌شود و از نظر اقتصادی ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است.
518

انتهای پیام /

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار