کد مطلب: 3221
یکشنبه ۱۳۹۸/۳/۱۹ - ۹:۳۶

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز:

صلاحیت برخی از صاحبان کارت‌های بازرگانی زیر سوال است/ رسانه‌ها، اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند!

گلشن راز: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: در طول سال‌های گذشته برای یک عده کارت بازرگانی صادر شده که به هیچوجه فعالیت تجاری نداشته‌اند و به نوعی صلاحیت صاحبان‌شان زیرسوال است.

به گزارش گلشن راز   یونس ژائله در آستانه دومین ماه ریاستش بر اتاق بازرگانی تبریز در نشستی که با خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان داشت، اظهار داشت: تعامل سازنده با رسانه‌ها از اولویت‌های اتاق بازرگانی تبریز در دوره جدید است چرا که معتقدیم با کمک رسانه‌ها می‌توان مسایل و مشکلات واحدهای تولیدی و صاحبان صنایع و بازرگانان را به گوش مسئولان رساند و در جامعه انگیزه و شوق لازم برای فتح بازارهای جدید، افزایش تولید و اشتغالزایی ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه از نقد سازنده استقبال می‌کنیم، افزود: از رسانه‌ها انتظار داریم نگاه نقادانه به فعالیت‌های اتاق داشته باشند و ایرادات را به ما گوشزد کنند تا با بتوانیم وظایف محوله را به نحو احسن به سرانجام برسانیم.

وی ادامه داد: جلسات اتاق تبریز بطور مرتب برگزار می‌شود. بطوری که در کمتر از دو ماه گذشته دو جلسه هیأت نمایندگان، دو جلسه شورای گفتگو و ۴ جلسه تخصصی با صنایع مختلف برگزار شده است و گزارش کامل فعالیت‌های اتاق در اردیبهشت ماه بزودی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

صلاحیت برخی از صاحبان کارت‌های بازرگانی زیرسوال است

رییس اتاق بازرگانی تبریز در ادامه با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته برای یک عده کارت بازرگانی صادر شده که به هیچوجه  فعالیت تجاری نداشته‌اند و به نوعی صلاحیت صاحبان‌شان زیرسوال است، افزود: صدور این قبیل کارت‌ها برای کشور و اقتصاد کشور مشکلاتی ایجاد کرده است. بنابراین، یکی از وظایف اتاق تبریز در این دوره، اصلاح و ساماندهی روند قبلی و بازگرداندن اتاق به چرخه و ریل اصلی خود خواهد بود.

وی ادامه داد: در آذربایجان‌شرقی حدود یک‌هزار و ۸۰۰ نفر کارت بازرگانی دارند و چنانچه فردی کارت بازرگانی خود را اجاره دهد و یا فعالیت تجاری نداشته باشد، قطعاً کارت وی از مدار خارج خواهد شد.

ژائله با بیان اینکه اتاق بازرگانی تبریز در دوره جدید، اتاق شفاف بوده و کلیه فعالیت‌هایش بصورت ماهانه در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت، گفت: این اتاق، به دنبال توسعه پایدار آذربایجان در قالب پروژه‌های اقتصادی است. در این راستا، موضوع در شورای گفت وگو مطرح و برای بخش‌های مختلف، برنامه‌ها و پروژه‌های اقتصادی متعدد تعریف می‌شود. به عنوان نمونه در بخش کشاورزی، پروژه‌ای ارایه شده که خروجی آن ایجاد ۵۰ واحد تولیدی با اشتغالزایی ۵ هزار نفر خواهد بود.

اهتمام اتاق بازرگانی تبریز، افزایش ثروت ملی آذربایجان است

وی یادآور شد: اهتمام اتاق بازرگانی تبریز، افزایش ثروت ملی آذربایجان است چرا که اتاق، رونق صادرات و اشتغال و افزایش درآمد و رفاه مردم را جزو وظایف و اولویت‌های کاری خود می‌داند.

وی، به تشکیل معاونت تشکل‌ها و فعال شدن کمیسیون صنعت، معدن و تجارت و صادرات در اتاق تبریز اشاره کرد و یادآور شد: کمیسیون های دیگر نیز در ماه‌های آینده با استفاده از ظرفیت هیات نمایندگان فعال خواهند شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با بیان اینکه در بحث تامین مالی، اتاق بازرگانی حرکت‌هایی داشته، خاطرنشان کرد: طی جلسه‌ای که با مدیران بانک‌های استان داشتیم معلوم شد؛ در آذربایجان‌شرقی بانک‌ها تنها ۱۷ درصد نقدینگی خود را به تولید اختصاص داده‌اند که این نقطه ضعف بایستی برطرف شود.

وی ادامه داد: کارهایی از قبیل افزایش پلتفرم‌های صادراتی آغاز شده تا بستری مناسب برای فعالیت پیشران‌های اقتصادی صنایع کوچک تعریف شود.

وی فضای امروز کشور را فضای ناامیدی دانست و گفت: هرچند مشکلات زیادی در کشور وجود دارد اما راهکارهایی برای غلبه بر مشکلات نیز وجود دارد که اگر متحد و همدل شویم نتیجه‌ای در شان مردم آذربایجان کسب خواهد شد.

کاندیدای ریاست اتاق ایران می‌شوم

ژائله، در رابطه با احتمال کاندیدا شدن در انتخابات اتاق ایران نیز گفت: احتمال دارد بنا به اصرار برخی از دوستان، کاندیدای ریاست اتاق ایران شوم. البته هنوز کاندیداتوری‌ام قطعی نشده و تا یکی دو روز آینده حضور و یا عدم حضورم مشخص می‌شود.

وی اضافه کرد: در صورت پیروزی در انتخابات، قطعاً ساماندهی کارت‌های بازرگانی و ایجاد برنامه مشخص برای تولید و صادرات را در اولویت قرار خواهم داد.

وی در رابطه با هجمه برخی افراد و رسانه‌ها علیه خود اظهار داشت: نمی‌دانم منبع و منشاء این هجمه‌ها کجاست. اما طبیعتاً جایگاه اتاق تبریز بعد از انقلاب تضعیف شده است و اتفاقا باید فرصت کاندیداتوری من برای ریاست اتاق ایران، مورد حمایت هم استانی‌ها قرار گیرد.

رییس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به انتشار اخبار چندماه قبل در برخی از رسانه‌ها گفت: توصیه من به برخی از دوستان رسانه‌ای این است که اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند، چرا که شکایت کردن از خبرنگاران در شأن من نیست.

هدف ما نجات مجتمع کشت و صنعت مغان از نابودی است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کشت و صنعت مغان، تاکید کرد: ما در واگذاری کشت و صنعت مغان نفر اول انتخاب نشده بودیم اما با عنایت به رد شدن اهلیت نفر اول، ما برنده شدیم.

ژائله ادامه داد: معتقدم دشت مغان نیز بخشی از آذربایجان است و هدف ما نجات این مجتمع از نابودی است، مجتمعی که در ۴۰ سال گذشته همیشه زیان‌ده بود و تنش‌های متعددی را پشت سر گذاشته است.

وی در تشریح اقداماتی که در اندک زمان در کشت و صنعت مغان انجام گرفته، گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ نفر نیروی پیمانکاری که با حقوق یک میلیونی در مجتمع کار می‌کردند، الان به عنوان نیروی قراردادی به استخدام کشت و صنعت درآمده‌اند و حقوقی بالای ۳ میلیون تومان می‌گیرند.

رییس اتاق تبریز، با بیان اینکه روند توسعه کشت و صنعت مغان آرام اما مداوم پیش خواهد رفت، افزود: این مجموعه در آینده حداقل برای ۱۰ هزار نفر از جوانان آذربایجان اشتغالزایی خواهد داشت.

اگر من اهلیت ندارم، پس چه کسی اهلیت دارد؟

وی با اشاره به مشکلات بوجود آمده برای این مجتمع در دوران مدیریت دولتی گفت: بعد از واگذاری آگهی استخدام ۵۰۰ نیروی بومی دادیم که ۱۴۵۰۰ نفر متقاضی داشتیم و جالب اینکه ۵۴۹ نفر متقاضیان، دارای مدرک دکترا بودند.

وی افزود: قبلاً منابع  شرکت را به تاراج برده بودند. الان در تلاشیم با واردکردن تکنولوژی و ماشین‌آلات جدید، مشکلات این سرمایه بزرگ آذربایجان را رفع کنیم.

وی تاکید کرد: اگر من متخصص کشاورزی، اهلیت ندارم، پس چه کسی اهلیت دارد؟ ما که در دشت شبستر بهتر از مجتمع مغان را راه‌اندازی کرده‌ایم و خبرنگاران رسانه‌های اردبیل هم در بازدید از شبستر به توان و توانمندی ما در این خصوص اذعان کرده‌اند.

با تعطیلی ماشین‌سازی، دومینوی تعطیلی کارخانجات استان تکمیل می‌شود

ژائله با بیان اینکه متاسفانه یک عده دلال، صنایع مادر آذربایجان را به تعطیلی کشاندند، گفت: دومینوی تعطیلی واحدهای تولیدی بزرگ استان بعد از تعطیلی کارخانجات بلبرینگ‌سازی، کمپرسور‌سازی، لیفتراک‌سازی با تعطیلی ماشین‌سازی تکمیل می‌شود.

وی، کل فروش سالانه ماشین‌سازی را ۲۷ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به مدل واگذاری ماشین‌سازی، احتمال باز پس‌گیری این واحد صنعتی وجود دارد و ما در تلاشیم با ایجاد یک کنسرسیوم، مشکلات این واحد بزرگ صنعتی را برطرف سازیم و امیدواریم با فعال شدن مجدد ماشین‌سازی درآمد سالانه این واحد به ۳ هزار میلیارد برسد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، کارخانه ماشین‌سازی را برند تبریز دانست و گفت: تغییر ماهیت ماشین‌سازی اشتباه است. با توسعه این واحد، می‌توان آن را به مجموعه‌ای بزرگ تبدیل کرد که در کنار فعالیت‌ها و تولیدات قبلی، یک واحد تولید خودرو هم راه‌اندازی کند و این دو هیچ تناقضی با همدیگر ندارند.

بانک‌های خصوصی تنها ۳ درصد منابع را در استان هزینه کرده‌اند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در ادامه به موضوع صادرات به ترکیه، گفت: ترکیه همسایه ماست و بیش از ۴۰۰ سال سابقه تجاری با این کشور داریم. در حال حاضر، تراز  صادرات به ترکیه مثبت است و تلاش می‌کنیم تا به تعادل برسانیم و از بحران و محدودیت‌های ناشی از تحریم به خوبی خارج شویم.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه حتی دولت هم  اطلاعات لازم و کافی در رابطه با میزان هزینه منابع بانک‌های خصوصی ندارد، تصریح کرد: ۳۳ درصد منابع استان در اختیار بانک‌های خصوصی است اما تنها ۳ درصد این منابع را در قالب تسهیلات در استان هزینه کرده‌اند.

وی، ایده تاسیس بانک خصوصی آذربایجان را در راستای جذب منابع استانی و هزینه همه منابع در خود استان ارزیابی کرد و افزود: اینکه منابع استان در یک استان دیگر هزینه شود برای ما قابل قبول نیست و جایگاه هجدهم آذربایجان‌شرقی در جذب منابع را در شان آذربایجان‌شرقی نمی‌دانیم.

انتهای خبر / تبریز من 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار