کد مطلب: 3240
دوشنبه ۱۳۹۸/۳/۲۷ - ۱۳:۵۱

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی:

مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» با اصل 15 قانون اساسی مغایرت دارد

گلشن راز: نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت: مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» با اصل 15 قانون اساسی مغایرت دارد.

به گزارش گلشن راز   به نقل از ایسنا، معصومه آقاپور با بیان این مطلب اظهار کرد: مطرح کردن این موضوع باعث برخی واکنش‎های منفی شده است و معتقد هستم این پیشنهاد نباید به این شکل مطرح می‎شد. 
  
وی اضافه کرد: بهتر است در کنار کتب فارسی، کتبی به زبان مادری نیز داشته باشیم و معلمان نیز این کتب را هم تدریس کنند؛ ایران از قومیت‌ها و زبان‎های متفاوت تشکیل شده است و اگر ایران را یک تابلوی رنگی در نظر بگیریم، قومیت‎ها، هر یک، رنگ‎های این تابلو را با ایجاد هارمونی ایرانی تشکیل می‎دهند. 
  
وی بیان کرد: باید همه قومیت‎ها را در کنار هم بیبنیم و بپذیریم، نحوه پیشنهاد ورود تست بسندگی زبان فارسی به سنجش نوآموزان، نتیجه منفی در جامعه خواهد داشت. 
  
آقاپور خاطرنشان کرد: نمایندگان صحبت‎هایی در این خصوص داشته‌اند و تا آمدن وزیر آموزش و پرورش جدید باید صبر کرد تا دید چه می‎شود. 
  
بر اساس این گزارش؛ اصل 15 قانون اساسی به شرح زیر است:  زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.
انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.