کد مطلب: 3245
یکشنبه ۱۳۹۸/۴/۲ - ۶:۴۹

فتاحی رئیس دادگستری شبستر :

کمک 220 میلیون تومانی خیران شهرستان شبستر در جشن گلریزان

گلشن راز: همزمان با آغاز هفته قوه قضائیه نشست خبری دکتر فتاحی رئیس کل دادگستری و قاسم زاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شبستر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گلشن راز از شبستر حسین فتاحی رئیس دادگستری شهرستان شبستر در نشست خبری با اصحاب رسانه رسمی و مجوز دار که به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه انجام شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و 72 تن از یارانش اظهار کرد: برنامه‌های مختلفی در سطح شهرستان شبستر در طول هفته قوه قضائیه انجام می‌شود.

رئیس دادگستری شبستر با اشاره به عملکرد دادگستری در یک سال گذشته اظهار داشت : مجموع پرونده‌های ورودی به دادگستری شبستر از سال تیر ماه سال گذشته تاکنون 18 هزار و 543 فقره پرونده بوده که تاکنون بیش از 18 هزار و 544  پرونده مختوم شده است.

فتاحی با اشاره به پنج جرم اول که بیش از همه در شهرستان رخ داده ، افزود: بیشترین پرونده‌ها مربوط به ضرب و جرح عمدی با 514 پرونده ،سرقت با 342 فقره ، کلاهبرداری با 166 فقره ، پرونده های ملکی با 158 فقره و ترک انفاق با 122 فقره پرونده می باشد و متأسفانه در سال اخیر 160 پرونده برای طلاق در دادگستری شبستر باز شده است.

فتاحی خاطرنشان کرد: در بین پرونده های حقوقی مطالبه وجه، طلاق، مطالبه مهریه و مطالبه نفقه به ترتیب بیشترین میزان ورودی پرونده های حقوقی را تشکیل دادند.

این مقام عالی قضایی با تقدیر از حضور خیرین در جشن گلریزان ویژه زندانیان جرائم غیر‌عمد شبستر و کمک اصحاب رسانه شهرستان در این خصوص گفت: در این مراسم، بالغ بر 220 میلیون تومان در جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد کمک شد.

رئیس دادگستری شبستر گفت: آمار ابلاغ الکترونیکی در یکسال گذشته 84 درصد بوده و تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری 9۰ درصد ابلاغ‌ها به صورت الکترونیکی انجام شود.

وی با اشاره به اهداف راه‌اندازی سامانه ثنا اظهار داشت : در راستای اجرای ماده ۱۷۵ قانون آئین دادرسی و ارائه خدمات بهینه به شهروندان، با راه‌اندازی این سامانه اوراق و ابلاغ‌های قضایی به صورت الکترونیکی به طرفین پرونده اعلام و از ابلاغ فیزیکی و دستی ابلاغ‌ها و اوراق قضایی کاسته می‌شود .

قاسم زاده دادستان شهرستان شبستر نیز با گرامیداشت یاد و خاطره معمار قوه قضاییه شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و هفته قوه قضائیه اظهار کرد : متاسفانه در یکسال گذشته در قسمت دادسرا به خاطر انتقال نیروی انسانی به سایر شهرستان ها و دادگاه ها مشکلاتی داشتیم .

وی افزود : از تیر ماه سال گذشته تا امروز در جمعیت کیفری مجرمین کاهش 20 درصدی داشته ایم ولی متاسفانه با توجه به فشار اقتصادی در جامعه ،  تعداد 150 نفر مجرم در بخش کیفری و مدنی در حبس به سر می برند .

قاسم زاده با اشاره به رویکرد دادگستری در یکسال گذشته گفت : تکریم ارباب رجوع ، تسریع در رسیدگی پرونده ها  ، برخورد با معتادین در سطح شهرستان و معرفی آنها به کمپ ترک اعتیاد از مهمترین کارهای این اداره می باشد و در بحث بهداشت عمومی با متخلفین در کارخانه های تولیدی از جمله کارخانه های لواشک با جدیت عمل می کنیم .

دادستان شبستر همچنین با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین رویکردهای دادگستری ، افزایش نظارت بر فعالیت واحد های تولیدی می باشد افزود: این اقدام به منظور پیشگیری از تخلفات صورت می‌گیرد.

قاسم زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد محکومین فعالین فضای مجازی شهرستان شبستر هم گفت : در این فضا تا جرمی انجام نشده و شکایتی صورت نگیرد دستگاه قضا ورود نمی کند و در خصوص مدیران یکی از کانال های تلگرامی هنوز حکم ابلاغ و اجرا نشده است .

دادستان شهرستان شبستر در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص علل و میزان طلاق در منطقه شبستر گفت: مهم ترين علل طلاق در شهرستان کاهش آستانه تحمل زوج ها ،  خیانت از طرف خانم یا آقا ، فضای مجازی ، مسائل مالی ، و دخالت های بی مورد خانواده های زوجین می باشد و از رسانه ها می خواهیم تا از تمامی ظرفیت های خود برای فرهنگ سازی زندگی صحیح و جلوگیری از طلاق استفاده کنند .

قاسم زاده در خصوص خودکشی های به وقوع پیوسته در ماه های اخیر اظهار داشت : وقوع این خود کشی ها در نوع خود تلخ است و علل آن اکثر شخصی و مکاشفات روحی و روانی بوده و امیدواریم با همکاری اداره بهزیستی و مدد کاران اجتماعی بتوانیم در پیشگیری و ریشه یابی آن با برگزاری نشست های مشاوره ای و آموزشی از آن جلوگیری نماییم .

این مقام عالی قضایی بر سرعت عمل دستگاه قضایی شهرستان در رسیدگی به پرونده‌های ویژه تاکید کرد و افزود : دادگستری نسبت به مسائلی  قابل توجهی که احیاناً روی می‌دهد حساس بوده و آن را با جدیت تمام دنبال می‌کند و تلاش داشته در مدت کوتاهی آن را رسیدگی و مختومه کند.

خبرنگار :  ابراهیم ایلخانی 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.