کد مطلب: 3262
شنبه ۱۳۹۸/۴/۲۲ - ۱۰:۴

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مطرح کرد:

اختصاص رتبه دوم تولید آلبالو در کشور به آذربایجان شرقی/ تسوج و مرند قطب‌های مهم تولید آلبالو

گلشن راز: رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تسوج و مرند قطب‌های مهم تولید آلبالو در استان هستند، گفت: آذربایجان شرقی با تولید بیش از ۱۵هزار هکتار آلبالو حدود ۱۵ درصد سطح زیر کشت باغات آلبالو در سطح کشور را دارا بوده و مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش گلشن راز  اکبر فتحی در جشنواره آلبالو در شهرستان تسوج با اشاره به وضعیت باغات در استان اظهار کرد: طبق آمار سال گذشته، استان ما دارای ۱۱۲هزار و ۱۴۴ هکتار باغات درختان مثمر معادل با 4.18 درصد سطح باغات کشور بوده و از این نظر رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سیب با سطح بارور ۳۲هزار و۱۲۹ هکتار، انگور باسطح بارور ۱۷هزار و ۵۲ هکتار، زردآلو با سطح بارور ۱۱هزار و۱۱۸ هکتار، بادام با سطح بارور ۹هزار و ۲۶۱ هکتار، گردو با سطح بارور هشت هزار و۹۰۴ هکتار عمده محصولات استان را شامل می‌شوند.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی رتبه اول تولید زرد آلو، رتبه دوم تولید سیب، بادام، گوجه، توت، سماق، زغال اخته، آلبالو و سنجد، رتبه سوم تولید انگور و گلابی، رتبه سوم تولید گردو ، گیلاس، فندق و و رتبه پنجم تولید گل محمدی رتبه را در کشور دارد.

فتحی با اشاره به وضعیت باغات آلبالو در آذر بایجان شرقی اظهار کرد: باغات بارور شامل ۱۹۴۶ هکتار و باغات غیربارور شامل ۳۱۰ هکتار است، میزان تولید آلبالو در سال گذشته به میزان ۱۰۲۷۸ تن بود و بر اساس برآوردهای اولیه میزان تولید آن در سال جاری بیش از ۱۱۶۷۶ تن برآورد شده است

وی اضافه کرد: متوسط عملکرد در هکتار برابر با شش تن بوده و عملکرد باغات شاخص بیش از هشت تن در هکتار است، حدود ۳۰ درصد تولید معادل (۳۵۰ هزار تن) جهت مصرف در تهیه محصولات خانگی اعم از مربا و شربت و ۷۰ درصد دیگر معادل ۱۱۳۲۶ تن به صورت فرآوری شده در واحدهای فرآوری مصرف می‌شود.

وی متذکر شد: قسمت اعظم محصولات تولید شده از این میوه در کارخانجات فرآوری میوه به شکل کنسانتره آلبالو، مربا، شربت و پوره به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و روسیه صادر می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۹۰ درصد سطح زیر کشت استان را ارقام بومی تشکیل می‌دهند، گفت: ۱۰ درصد نیز شامل ارقام اصلاح شده اعم از آلبالو مجاری رقم سگانی ویو ترمو می‌شود.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی با تولید بیش از ۱۵۰۰۰ هکتار آلبالو حدود ۱۵ درصد سطح زیر کشت باغات آلبالو در سطح کشور را دارا بوده و مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: بیشترین سطح زیر کشت آلبالو در شهرهای شبستر، مرند جلفا بوده و شبستر با دارا بودن ۸۶۷ هکتار و تولید بیش از ۵۲۰۰ تن، رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است.

فتحی خاطرنشان کرد: شهرستان شبستر و مرند قطب‌های مهم تولید آلبالو و فراورده‌های آن در استان هستند.

انتهای پیام/ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار