کد مطلب: 3428
پنجشنبه ۱۳۹۹/۲/۱۱ - ۹:۷

کشت نخستین گیاه خارشتر در آذربایجان شرقی

گلشن راز: مدیر جهادکشاورزی شبستر گفت: در راستای اصلاح الگوی کشت محصولات زراعی، گیاه دارویی کم آبخواه خارشتر در سطح ۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی صوفیان برای اولین بار در استان کشت شد.

به گزارش گلشن راز  ، محمد توحیدی با اعلام این مطلب گفت: اراضی بخش صوفیان با اقلیم گرم و خشک یکی از رویشگاه‌های طبیعی و منحصر به فرد خارشتر در استان و محل مناسبی برای کشت گیاهان دارویی کم آبخواه استراتژیک و ارزشمند است.
وی با بیان این‌که گیاه خارشتر به صورت خودرو در زمین‌های آیش و مناطق بیابانی شهرستان رشد می‌کند، خاطرنشان کرد: با شناسایی و مطالعات مرکز تحقیقات، گیاه خارشتر که یک گیاه با نیاز آبی کم و مقاوم به شوری است در ترکیب کشت محصولات زراعی دارویی کم آبخواه قرار گرفته است.
وی گفت: بذر خارشتر به صورت تمام مکانیزه بین ١٠ تا ١۵ کیلوگرم در هر هکتار مصرف و در طول دوره رشد دو مرحله آبیاری می‌شود که به صورت نیمه چوبی و نیمه بوته‌ای تا ارتفاع ۵٠ تا ١۵٠ سانتی متر رشد می‌کند و در طول دوره سه مرحله به صورت مکانیزه برداشت می‌شود.
به گلشن راز توحیدی با اشاره به این‌که گیاه خارشتر در پوشش گیاهی، بیابان زدایی، تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک اراضی حوزه دریاچه ارومیه نیز نقش بسزایی دارد، افزود: علوفه خشک گیاه خارشتر با متوسط عملکرد بین چهار تا ١٠ تن در هکتار برداشت می‌شود که این علوفه خشک در تعلیف دامهای سنگین و از گل این گیاه برای عرق خارشتر استفاده می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.