کد مطلب: 3441
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۳/۲۷ - ۲۱:۳۸

کارشناس رسانه و ارتباطات در گفتگو با تبریز بیدار ::

آمریکای نظامی، رو به افول است امّا از قدرت رسانه ای آن باید ترسید

گلشن راز: مهدی نژاد تاکید کرد: هر چند که آمریکای نظامی، ضعیف شده است و نباید از آن ترسید امّا از قدرت رسانه ای آمریکا که فضای مجازی هم به آن افزوده شده است باید ترسید و ترسید و ترسید!

رسول مهدی نژاد کارشناس رسانه و ارتباطات در گفتگو با تبریز بیدار با اشاره بر شرایط فعلی حاکم بر آمریکا گفت: آمریکا دارای دو قدرت اساسی و کلیدی است که یکی از آنها، قدرت سنتی و قدیمی اش است که بیشتر بر محور نظامی است و یک قدرت مدرن و قوی هم دارد که قدرت رسانه ای و تبلیغاتی است. وی افزود: قدرت نظامی آمریکا با ظهور قدرت های جدید در دنیا، اگر کاسته نشده باشد، افزوده نشده است؛ چون عموم نظریه پردازان بین المللی بر گفتمان افول نظام تک قطبی و ظهور نظام چند قطبی، اتفاق نظر دارند و به عنوان یک پارادایم در مناسبات سیاست بین الملل از آن یاد می شود.

آمریکا با نعره رسانه ای سعی در ترس انداختن در دل ها دارد

این کارشناس رسانه ادامه داد: به عبارتی دیگر، آمریکای فعلی، شبیه شیری است که قدرت نظامی و عضلاتش، تحلیل رفته است و دندان هایش هم یارای دریدن شکم هر شکاری را ندارد امّا نعره ها و تبلیغات رسانه ای اش، ترس بر دل حریف می اندازد! وی آمریکا را مثل یک ورزشکار قوی هیکلی که یک زمانی، زور بازوی قوی تری نسبت به همه داشت؛ تشبیه کرد و گفت: آمریکا اینک با گذشت زمان و ظهور رقبای جدید، سکوی نخست مسابقات را از دست داده است؛ امّا تصویر و عکس هیبت گذشته اش، همچنان در اذهان عموم باقی است و برای همین هم، یک سری از افراد، آمریکا را همچنان، قدرتمند می دانند و از آن می ترسند.

مهدی نژاد با اشاره به اینکه آمریکا اکنون با بحران های داخلی مواجه است افزود: تحلیل محتوای صحبت های روسای جمهور آمریکا از زمان جرج واشنگتن تا حالا (۲۰۲۰)، نشان می دهد که روسای جمهور قبلی به مفاهیمی انسانی از قبیل دموکراسی، آزادی، حقوق مدنی و امثالهم بیشتر می پرداختند و روسای جمهور فعلی به مفاهیم مشکلات داخلی و اقتصاد داخلی و امثالهم می پردازند و این یعنی، آمریکایی که در گذشته، مفاهیم متعالی اجتماعی و جهانی (بین المللی) را دنبال می کرد، رفته رفته، درگیر مفاهیم داخلی و محدود خودش می شود.

آمریکا شیر ضعیفی است که فقط شبانه و با حیله می تواند حمله کند

رسول مهدی نژاد کارشناس رسانه و پژوهشگر ارتباطات، آمریکا را اینک شبیه شیر ضعیف دانسته و گفت: آمریکا از درون، مشکلات اساسی دارد، یک زمانی آمریکا بدون هیچ ترسی و در روز روشن به هر حریفی حمله می کرد و ضربه ی کاری اش را می زد و کسی هم، جرأت چنگ انداختن با او را نداشت؛ امّا حالا این شیر ضعیف شده است، اگر شبانه و از پشت سر و با حیله و ترفند، سردار مقاومت را می زند، بلافاصله در عین الاسد، چشم هایش را از دست می دهد! این یعنی، شیری که یک زمانی، سلطان جنگل بود و همه کاره، حالا در درون قفسی به اسم رسانه ها و تبلیغات، خزیده است و با فرصت طلبی، فقط نعره های نمایشی می زند تا ادامه ی حیات دهد. اختلاف طبقاتی شدید و مخرّبی که سر باز می کند وی با اشاره وضعیت سرمایه داری در این کشور استکباری هم گفت: ۹۹ درصد سرمایه در آمریکا در دست ۱ درصد مردم است و این یعنی، اختلاف طبقاتی شدید و مخرّب که هر از چندی، این زخم کهنه و مزمن (سرمایه داری ناعادلانه)، سر باز می زند و دردهایش در جامعه طبقاتی آمریکا، احساس می شود؛ در سیستم درمانی آمریکا، اصطلاحی وجود دارد که به «ورشکستگی پزشکی» مشهور است و این یعنی اینکه چه بسا فردی در راه درمان خودش، کل دارایی هایش را از دست بدهد و ورشکسته شود؛ در قضایای کرونا هم می بینیم که این شیر بیشه، بیشترین مبتلایان و فوتی های جهان را دارد؛ پس آمریکای فعلی در مقایسه با دیگر کشورهای کرونا زده ی جهان، آمریکای قدرتمند گذشته نیست و ضعف های اساسی داخلی دارد!

بدهی ۴ تریلیون دلاری مردم آمریکا

مهدی نژاد با تشریح وضعیت اقتصادی مردم در آمریکا هم گفت: رسانه های خود آمریکا، بدهی مردم را ۴ تریلیون دلار بیان می کنند که مردم مجبورند برای امرار معاش خود، با کارت های اعتباری خرید کنند، بدون آنکه درآمد کافی داشته باشند! وی افزود: قریب ۶۰۰ هزار آمریکایی، کارتن خواب و بی خانمان هستند و هیچ، سرپناهی ندارند! بیشترین زندانی دنیا را با ۲ میلیون نفر به خود اختصاص داده است.

شکوه نمای بیرونی کاخ سفید به مدد تبلیغات پابرجاست

این کارشناس رسانه تاکید کرد: اینها همه، مشکلات داخلی است که روسای جمهور اخیر آمریکا در تبلیغات انتخاباتی و سخنرانی هایشان به آنها، اذعان می کنند به عبارتی دیگر، شکوه نمای بیرونی کاخ سفید آمریکا، هر چند به مدد رسانه ها و تبلیغات، همچنان پابرجاست؛ امّا از درون، ترک هایی هم برداشته و نیازمند مرمت اساسی است!

نظریه عصبیت ابن خلدون و رفاه زدگی بدون پشتوانه مالی، سرنوشت آمریکای فعلی

مهدی نژاد جایگاه بین المللی آمریکا را هم تقریبا سیاه و سفید دانست و گفت: وجهه ی بین المللی آمریکا با توجه به محتوای سخنان روسای جمهور قبلی اش، بالا بود و هر اندیشمندی با شنیدن واژه های مترقّی آزادی، عدالت، دموکراسی و انسانیت به وجد می آمد و آمریکا را می ستود و چه بسا در آنجا نیز، اقامت می گزید و زندگی در آنجا را دوست می داشت؛ امّا به نظر می رسد نظریه ی عصبیت ابن خلدون و رفاه زدگی بدون پشتوانه مالی، سرنوشت آمریکای فعلی را رقم خواهد زد. وی ادامه داد: یک زمانی، پشتوانه دلار آمریکا، خدا (معنویت) دانسته می شد و طبیعی است که چنین اندیشه ای، دلار که هیچ، کل آمریکا را به عنوان قدرت اوّل دنیا قرار می داد و هیبت و شکوهش، جهانی می شد؛ امّا حالا، سردمداران آمریکا و دکترین کاخ سفید، فاقد چنین اندیشه های متعالی اند و با سیاست های آکادمیک ماکیاولی و خودبرتربینی، قصد حکومت بر دنیا را دارند و هر چه می کوشند نمی توانند بر مردم جهان و کشورها حکومت کنند امّا بر اذهان چرا؟! وی تشریح کرد: یک زمانی آیزنهاور، رییس جمهور آمریکا در هفدهم دسامبر ۱۹۵۵ اعلام کرد «بزرگترین جنگی که در پیش روی داریم، جنگی است برای تسخیر اذهان انسان ها». به نظر من؛ هر چند که آمریکای نظامی، ضعیف شده است و نباید از آن ترسید امّا از قدرت رسانه ای آمریکا که فضای مجازی هم به آن افزوده شده است باید ترسید و ترسید و ترسید! چون این شیر جنگل اگر چه یال و دمش را در گذر زمان از دست داده است، امّا نعره هایش قوی و یک ابرقدرت رسانه ای قوی و قدرتمندی است!

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار