کد مطلب: 3499
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۲ - ۹:۴۷

پیشرفت ۷۰ درصدی مرمت خانه جهادی دیزج خلیل شبستر

گلشن راز: مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از پیشرفت ۷۰ درصدی مرمت خانه جهادی دیزج خلیل شهرستان شبستر خبر داد.

به گزارش گلشن راز  ،حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی با تاکید به اینکه یکی از سیاست‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان، صیانت و حفاظت میراث تاریخی و فرهنگی در تمام مناطق استان است گفت: در همین راستا این اداره کل با فراهم‌سازی شرایطی مناسب جهت حفظ، مرمت و احیای خانه اربابی دیزج خلیل سعی در تداوم رسالت خود دارد.

او با اشاره به بافت تاریخی منحصربه‌فرد روستای دیزج خلیل واقع در شهرستان شبستر، گفت: بافت تاریخی این روستا شامل چند هسته اولیه تاریخی است که محور‌های خطی بافت محلات در امتداد این هسته‌ها شکل‌گرفته‌اند.

حمزه زاده افزود: بخش‌های اصلی خانه جهادی دیزج خلیل شهرستان شبستر که متعلق به دوره قاجار است در سه جبهه شمالی، غربی و جنوبی ساخته‌شده و مصالح اصلی آن را خشت و چوب تشکیل داده است. همچنین تزیینات خانه دیزل خلیل از تزیینات اصیل و متنوع وابسته به معماری خانه‌های ایرانی برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی گفت: مرمت خانه دیزج خلیل از اسفند سال ۹۷ آغاز شده و اکنون با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی همراه است.

حمزه زاده به عملیات مرمتی انجام‌شده در این خانه تاریخی اشاره کرد و گفت: تاکنون مراحلی نظیر خاکبرداری، زیرسازی و سنگ‌فرش حیاط، آماده‌سازی و کاشی‌کاری و سرامیک مطبخ، استحکام‌بخشی پایه دیوار‌های زیرزمین، اندود گچ‌وخاک دیوار‌ها و فضای داخلی زیرزمین، حذف الحاقات در فضای داخلی مجموعه، خاکبرداری و بلوکاژ کف اتاق‌های زیرزمین انجام شده است.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار